RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Picie herbaty poprawia pracę mózgu

Codzienne picie herbaty aż o połowę zmniejsza ryzyko pogorszenia zdolności mentalnych w podeszłym wieku (fot. Shutterstock/ Africa Studio)

U osób pijących co najmniej cztery porcje herbaty tygodniowo mózg działa sprawniej, a różne jego rejony są lepiej zorganizowane. Naukowcy wykazali to dzięki zaawansowanym badaniom mózgu.

Herbata na środku lodowej pustyni, czyli codzienność w drodze na K2

O wodzie z kranu mogą pomarzyć, na jej dostawę w beczkowozie też nie mają co liczyć. Wody mają pod dostatkiem, o ile sami o to zadbają. Jak wygląda...

zobacz więcej

Naukowcy z National University of Singapore zaprosili 36 osób w wieku co najmniej 60 lat, aby za pomocą rezonansu magnetycznego przyjrzeć się ich mózgom.

Wcześniej zgromadzili dane na temat ich zdrowia, stylu życia i stanu psychiki. Uczestnicy przeszli też przez serię neuropsychologicznych testów.

– Nasze wyniki dostarczają pierwszych dowodów na to, że regularne picie herbaty ma korzystny wpływ na strukturę mózgu. Sugerują też jej ochronne działanie, jeśli chodzi o związane z wiekiem pogorszenie organizacji mózgu – mówi kierujący pracami prof. Feng Lei.

Naukowcy zauważają, że już wcześniej wskazywano na prozdrowotne działanie herbaty. Ma ona np. poprawiać nastrój i chronić przed chorobami sercowo-naczyniowymi.

Także badanie przeprowadzone przed dwoma laty przez prof. Fenga wskazało, że codzienne picie herbaty aż o połowę zmniejsza ryzyko pogorszenia zdolności mentalnych w podeszłym wieku.

Szpital wymuszał od pacjentów pieniądze za herbatę. Musi zapłacić wysoką karę

O Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli (woj. podlaskie) nie można powiedzieć, by był przyjazny pacjentom. Rzecznik...

zobacz więcej

Nowy eksperyment pokazał natomiast budowę mózgów ochotników. W tym przypadku herbata także okazała się mieć znaczenie.

Osoby od ok. 25 lat pijące herbatę zieloną, czarną lub ulung miały połączone róże części mózgu w bardziej wydajny sposób.

– Posłużmy się analogią ruchu drogowego - niech części mózgu będą punktami docelowymi, a połączenia ulicami. Jeśli system dróg jest lepiej zorganizowany, ruch samochodów i pasażerów odbywa się sprawniej i zużywa mniej zasobów. Podobnie, jeśli połączenia między różnymi rejonami w mózgu mają lepszą strukturę, przetwarzanie informacji może zachodzić efektywniej – obrazowo tłumaczy prof. Feng.

– W poprzednich badaniach pokazaliśmy, że osoby pijące herbatę maję lepsze zdolności kognitywne od niepijących. Obecne wyniki odnoszące się do struktury mózgu, pośrednio wspierają wcześniejsze rezultaty. Pokazują, że pozytywne efekty regularnego picia herbaty są skutkiem lepszej organizacji mózgu, wynikającej z ochrony przed zaburzeniami połączeń między różnymi jego częściami – kontynuuje naukowiec.

źródło:

Zobacz więcej