RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Po odbyciu kary Julian Assange zostanie w więzieniu

Za uchylanie się od stawienia przed sądem Assange został skazany na 50 tygodni więzienia (fot. Jack Taylor/Getty Images)

Brytyjski sąd zdecydował, że założyciel Wikileaks Julian Assange po odbyciu kary 50 tygodni pozbawienia wolności ma zostać w więzieniu. W kwietniu, po siedmiu latach przebywania w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, Assange został aresztowany przez brytyjskie władze. Za uchylanie się od stawienia przed sądem został skazany na karę 50 tygodni więzienia.

Julian Assange nie zgodził się na dobrowolną ekstradycję do USA

Julian Assange nie wyraził zgody na dobrowolną ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Tamtejsza administracja oskarża go o ujawnienie tajemnic...

zobacz więcej

Assange, który odbywa wyrok w londyńskim więzieniu Belmarsh, miał zostać wypuszczony 22 września.

Dziś w Westminster Magistrates' Court odbyło się posiedzenie sądu, na którym Assange wziął udział za pośrednictwem łącza wideo. Sędzia Vanessa Baraitser powiedziała skazanemu, że jego wyrok dobiega końca. Dodała, że gdy do tego dojdzie, Assange przestanie być skazanym odbywającym karę, a stanie się tymczasowo aresztowanym oczekującym na ekstradycję.

Jednocześnie, sąd wyraził przekonanie, że istnieją poważne podstawy, by przypuszczać, że jeśli Assange zostanie zwolniony, to ucieknie.

48-letni Australijczyk jest w Szwecji podejrzany o gwałt. Dochodzenie w tej sprawie zostało wznowione w maju. Ekstradycji Assange'a domagają się Stany Zjednoczone, które założycielowi Wikileaks postawiły 18 zarzutów, w tym szpiegostwa, publikowania tajnych informacji wojskowych oraz dokumentów dyplomatycznych, a także usiłowania włamania się do jednego z systemów resortu obrony.

Proces o ekstradycję Assange'a ruszy w lutym 2020 r. W Stanach Zjednoczonych założycielowi Wikileaks może grozić 170 lat więzienia. Assange odpiera zarzuty.

źródło:
Zobacz więcej