RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Analitycy: Benzyna bezołowiowa 95 będzie tańsza od diesla

Taka sytuacja nastąpiła, mimo spadku cen hurtowych oleju (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Benzyna będzie tańsza od diesla – poinformowali analitycy branżowego portalu e-petrol.pl. Eksperci wskazali, że w ciągu dwóch najbliższych tygodni cena litra oleju napędowego może być wyższa nawet o 10 groszy od ceny litra benzyny bezołowiowej 95.

Szefernaker: 8 mld zł rocznie traciliśmy na lewym obrocie paliwa

8 mld zł rocznie traciliśmy na lewym obrocie paliwa, a przez osiem lat rządów PO–PSL to jest ok. 64 mld zł – mówił w piątek w Manowie (woj....

zobacz więcej

Jak wskazał e-petrol.pl, „benzyny bezołowiowa 95 i 98 nie zmieniły swoich cen, ale olej napędowy i autogaz podrożały na polskich stacjach o 2 grosze na litrze”. Analitycy wskazali, że w stosunku do cen sprzed roku w dalszym ciągu za diesla i benzynę płacimy mniej: odpowiednio od 4 do 12 groszy za litr. Autogaz jest tańszy aż o 33 gr.

– Sukcesywny spadek hurtowych cen benzyn od końca sierpnia podtrzymuje szanse na dalsze niewielkie obniżki cen na stacjach. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku cen diesla. Te na rynku hurtowym osiągnęły co prawda poziom z końca ubiegłego tygodnia, ale przy obecnym poziomie marży detalicznej, istnieje duże ryzyko kontynuacji podwyżek cen diesla na stacjach – podali.

W ocenie specjalistów „jeśli prognozy się potwierdzą to wciągu 2 najbliższych tygodni ceny diesla mogą być wyższe nawet o 10 gr/l od benzyny bezołowiowej 95”.

Z prognozy e-petrol wynika, w najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 4,95-5,06 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy zapłacimy 4,99-5,10 zł/l. Według analityków w przypadku diesla szans na spadki już praktycznie nie ma, ponieważ „w sprzedaży detalicznej w praktyce zniknęła marża operatorów stacji i, aby utrzymać cenę poniżej granicy 5 zł/l, muszą oni już teraz rezygnować z części rabatów handlowych”.

Z analiz e-petrol.pl wynika, że tankujący autogaz również powinni przygotować się na minimalne podwyżki. „W przyszłym tygodniu średnio za litr gazu będzie się płacić 1,95 -2,04 zł, ale uspokajamy, że w perspektywie kilku tygodni nie ma raczej szans na to, aby cena tej alternatywy wobec benzyny wyraźnie i trwale przekroczyła próg 2 zł za litr” – prognozuje portal.

źródło:

Zobacz więcej