RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pośpiech w walce z malarią. Program szczepień objął kolejny kraj

Program szczepień ma objąć ok. 360 tys. dzieci (fot. Shutterstock/Jarun Ontakrai)

W Kenii zaczęto masowo szczepić dzieci przeciwko malarii. Wcześniej do programu dołączyły Ghana i Malawi. Zgodnie z założeniami, we wszystkich trzech krajach zostanie zaszczepionych 360 tys. dzieci do drugiego roku życia. Szczepionka wciąż jest w fazie testów klinicznych; zapobiega czterem z dziesięciu objawów choroby.

Nowy sposób na malarię. Wystarczy leczyć… komary

Moskitiery z insektycydami były przez dziesiątki lat główną metodą zwalczania malarii. Niestety, komary uodporniły się na nie. Rozwiązaniem jest...

zobacz więcej

Z powodu malarii umiera co roku 400 tys. ludzi, z czego ok. 250 tys. stanowią dzieci poniżej piątego roku życia. Szczepionka o nazwie RTS,S wciąż jest w fazie testów klinicznych, ale – jak przekonują naukowcy z Wellcome Trust Sanger Institute – już teraz ma szansę uratować życie tysiącom najmłodszych.

Szczepienia mają obejmować dzieci w wieku sześciu, siedmiu, dziewięciu miesięcy oraz dwóch lat. Pilotażowy program szczepień w Afryce został zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), gdy RTS,S uzyskała pozytywne wyniki w trzeciej fazie badań klinicznych prowadzonych na ponad 15 tys. osób. W kwietniu rozpoczęto szczepienia dzieci w Ghanie i Malawi. Teraz do realizacji programu przystąpiła Kenia.

Jak wykazały badania, szczepionka zapobiega czterem z dziesięciu objawów malarii. Eksperci podkreślają jednak, że chociaż nie gwarantuje ona stuprocentowej skuteczności, to w najbardziej zagrożonych epidemią regionach świata częściowa ochrona jest lepsza, niż żadna. – To obecnie jedyna szczepionka przeciwko malarii, jaką posiadamy, a jej opracowanie zajęło dekady – mówi Alena Pance, naukowiec zatrudniony w Wellcome Trust Sanger Institute.

źródło:
Zobacz więcej