RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemieccy aktywiści LGBT przyjadą do Polski. „Musimy się liczyć z przemocą”

Organizacja Voices4Berlin chce wesprzeć środowiska LGBT w Polsce (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Organizacja Voices4Berlin chce wesprzeć środowiska LGBT w Polsce (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

W sobotę w Szczecinie odbędzie się Marsz Równości wraz z imprezami towarzyszącymi. Lider niemieckiej organizacji Voices4Berlin Kevin Junk zaapelował do berlińczyków, by przyjechali do Polski wesprzeć demonstrujących. Przyznał, że spodziewa się „przemocy”.

„Zmywanie ulic z występków LGBT”. Matecki: Nie jestem organizatorem happeningu

Niechętne rządowi media podają, że jednym z organizatorów happeningu, który zapowiadają środowiska narodowe, ma być radny PiS Dariusz Matecki. „Nie...

zobacz więcej

W rozmowie z dziennikiem „Die Tageszeitung” Junk ocenił, że Polska staje się „coraz bardziej konserwatywna”. Razem z innymi aktywistami LGBT i osobami, które odpowiedzą na jego apel, chce jechać do Szczecina, żeby wspierać dyskryminowane osoby w Polsce.

– Berlin jest stolicą ruchu queer. Nasza społeczność działa lokalnie, ale jest aktywna globalnie również dzięki internetowi. Idea granic nie jest dla nas ważna. Wszyscy mamy doświadczenia związane z dyskryminacją i chcemy wspierać naszych towarzyszy – wyjaśnił. Wskazał, że inicjatywa jest odpowiedzią na apel organizatorów szczecińskiego Marszu Równości.

Junk wyraził niezadowolenie z ostatniej parady Christopher Street Day w Berlinie.

– To skomercjalizowane wydarzenie, na którym muskularni mężczyźni prężą się na ulicy i propagują ideę różnorodności seksualnej, która jest całkowicie pozbawiona jakiejkolwiek postawy politycznej – ocenił.

Tej imprezie przeciwstawił marsz w Szczecinie. – My jesteśmy grupą polityczną. Nie jedziemy tam, żeby pokazywać nasze ciała, ale by być jako ciało polityczne – przekonywał.

Lider Voices4Berlin przyznał, że spodziewa się zamieszek podobnych do tych, jakie miały miejsce w lipcu w Białymstoku. – Musimy spodziewać się przemocy, to jasne – podkreślił. – Powiedziano nam, że istnieje ochrona policji, ale będziemy przygotowani, zabierzemy ze sobą wodę, powerbanki i apteczki – dodał.

Druga edycja Marszu Równości w Szczecinie odbędzie się w sobotę. „Gazeta Wyborcza” informuje, że pochodowi będą towarzyszyć m.in. tematyczne koncerty, licytacje, szybkie randki, wspólne tworzenie transparentów, wykłady i występy drag queens. Piknik rozpocznie się o godz. 10 na Łące Kany, o godz. 13 grupa odbędzie pochód na pl. Żołnierza Polskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej