Gowin tweetuje nt. podniesienia pensji minimalnej i stawki ZUS dla firm

Na sobotniej konwencji PiS zapowiedziano, że pensja minimalna wzrośnie do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł. (fot. Shutterstock/im_coco)

„Nie ma żadnego rozłamu w rządzie. Bardzo proszę media, by nie manipulowały słowami minister Emilewicz. Podniesienie pensji minimalnej jest wspólnym programem Zjednoczonej Prawicy” – napisał na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin. Dodał również, że nie było, „nie ma i nie będzie podniesienia ZUS dla firm”.

Morawiecki o wzroście płacy minimalnej: To fundamentalna zmiana modelu gospodarczego

– Jestem przekonany, że ścieżka wzrostu, którą zaproponowaliśmy, będzie dobrze służyła podniesieniu wydajności, innowacyjności polskich...

zobacz więcej

W minioną sobotę podczas konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński przedstawił elementy programu wyborczego wśród których znalazł się m.in. podniesienie pensji minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r., do 4 tys. zł w 2023 r.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział z kolei m.in. skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. euro do 1 mln euro, a w przyszłości do 2 mln euro.

Do propozycji programowych PiS odniosła się wówczas minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, która powiedziała w TVN, że program PiS nie był z nią konsultowany. – Nie było to ze mną konsultowane. Gdyby było powiedziałabym że jest to trudne, wymagające i wymaga to konsultacji – mówiła. Przyznała również, że postulowany przez PiS wzrost płacy minimalnej „to jest bardzo duży skok” i „to będzie trudna sytuacja przede wszystkim dla małych przedsiębiorców”.

Głos w tej sprawie zabrał również wicepremier Gowin, który w Radiu Zet powiedział, że „dzięki podniesieniu minimalnego wynagrodzenia ustabilizujemy sytuację około miliona pracowników ukraińskich”.

Media zaczęły pisać o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy, jednak Jarosław Gowin uciął w piątek wszelkie spekulacje w tej sprawie.

„Nie ma żadnego rozłamu w rządzie. Bardzo proszę media, by nie manipulowały słowami min. Emilewicz. Podniesienie pensji minimalnej jest wspólnym programem Zjednoczonej Prawicy. Nie było natomiast, nie ma i nie będzie podniesienia ZUS dla firm. Małe firmy będą miały niższy ZUS” – napisał.

źródło:
Zobacz więcej