W niedzielę otwarcie nowych stacji metra na Targówku

Otwierane stacje to – Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka (fot. arch. PAP/Jacek Turczyk)

W niedzielę nastąpi otwarcie trzech stacji II linii metra na stołecznym Targówku - poinformował na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Przypomniał również, że ta inwestycja kosztowała ponad miliard złotych, z czego trzy czwarte to pieniądze z Unii Europejskiej.

Radny Warszawy dla portalu tvp.info: Trzaskowski i PO uciekają od tematu ścieków

Rządząca Warszawą Platforma Obywatelska odwołała zaplanowaną na 12 września sesję Rady Warszawy. Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy chcieli...

zobacz więcej

– Już dzisiaj mogę Państwa zaprosić w niedzielę na otwarcie nowych stacji. Spotkamy się w niedzielę i będziemy mogli nim (metrem – red.) pojechać za darmo – powiedział Trzaskowski w nagraniu.

Otwierane w niedzielę stacje to Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. W tym tygodniu wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że pozytywnie zakończyły się kontrole na wszystkich stacjach II linii metra na Targówku. Pozwolenie na ich użytkowanie zostało już wydane.

– Możemy już ogłosić, że sześć decyzji (trzy pozwalające na użytkowanie metra i trzy dotyczące wentylatorni – red.) są wydane, obowiązujące, udzielają pozwolenia miastu stołecznemu Warszawa na użytkowanie metra – powiedział na konferencji wojewoda mazowiecki.

Z kolei Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Marzena Dębowska dodała, że pozwolenie na użytkowanie stacji jest warunkowe. Oznacza to, że inwestor zobowiązany jest m.in. do demontażu tymczasowych instalacji służących do budowy metra, a także do wykonania niezbędnych robót uszczelniających w ciągu trzech lat od wydania decyzji.

Wojewoda pytany czy metro jest bezpieczne, skoro pewne prace będę jeszcze musiały być wykonane, uspokoił, że decyzja warunkuje wykonanie jedynie drobnych robót.

– W polskim prawie istnieje zapis, że jeżeli wykonana jest część, która umożliwia funkcjonowanie, ale jednocześnie są aspekty wymagające dokończenia w przyszłości, to wydawana jest decyzja warunkowa, aby ktoś nie zapomniał, że jeżeli dostał pozwolenie, to musi pewne rzeczy jeszcze zrobić – wyjaśnił Sipiera.

źródło:

Zobacz więcej