RAPORT

Kampania 2020

„Greenpeace, widzicie? Ptaszki są do uratowania”. Przekorny wpis internauty

W wyniku awarii do Wisły spłynęło już kilka milionów metrów sześciennych ścieków (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Internauta Maciej Stańczyk opublikował na Twitterze nagranie przedstawiające ptaki żerujące nad miejscem, w którym po awarii w oczyszczalni „Czajka” do Wisły spływają nieczystości. Zasugerował przy tym aktywistom Greenpeace’u, żeby bardziej zaangażowali się w ochronę zwierząt.

Greenpeace: Dziwi nas, jak politycy instrumentalnie traktują awarię oczyszczalni ścieków

„Jesteśmy zdziwieni tym, jak instrumentalnie do awarii oczyszczalni ścieków »Czajka« podchodzą politycy. Chcielibyśmy, aby równie stanowczo i...

zobacz więcej

Przekorny wpis jest reakcją na niejednoznaczne działania ekologów w ostatnim czasie. Z jednej strony blokowali statek z transportem węgla z Mozambiku, wzywająca rząd do działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r. Z kolei w środę i czwartek blokowali dźwigi w terminalu węglowym Portu Gdańsk.

Z drugiej strony Greenpeace nie zaangażował się zbytnio po awarii w oczyszczalni „Czajka”, w wyniku której do Wisły spłynęło już kilka milionów metrów sześciennych ścieków. „Czekamy na wyniki śledztwa, które wszczęła prokuratura oraz ustaleń czynionych przez inne odpowiednie służby” – napisali aktywiści w komentarzu.

„Spowodowany awarią oczyszczalni ścieków Czajka zrzut ścieków z lewobrzeżnej Warszawy bezpośrednio do Wisły jest sytuacją, którą należy dokładnie monitorować – zarówno pod względem zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, jak i ochrony dzikiej przyrody, która zamieszkuje Wisłę i jej brzegi. Taki monitoring jest obecnie prowadzony przez odpowiednie upoważnione do tego instytucje samorządowe i centralne” – napisano w oświadczeniu.

„Hej, Greenpeace, widzieliście? Ptaszki są do uratowania. Dacie radę czy przewyższa to wasze kompetencje?” – ironicznie wezwał ekologów do działań na rzecz roślin i zwierząt zagrożonych w wyniku zanieczyszczenia Wisły internauta Maciej Stańczyk.


źródło:
Zobacz więcej