Ojciec Giertycha apeluje, by nie głosować na PiS. Cenckiewicz przypomniał jego rozmowę z SB

Na zamieszczenie apelu zareagował na Twitterze dr hab. Cenckiewicz (fot. arch.PAP/Jakub Kamiński)

„Głosowanie na PiS to pewna droga do zniszczenia Kościoła Polskiego i pewna droga do nieszczęść dla Polski” – wezwał prof. Maciej Giertych. Apel podchwyciła „Gazeta Wyborcza”. Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i wiceprzewodniczący Kolegium IPN dr hab. Sławomir Cenckiewicz przypomniał w tym kontekście rozmowę Giertycha z komunistyczną bezpieką o bracie naczelnego „GW” Adama Michnika.

Roman Giertych wydał oświadczenie ws. swojego startu w wyborach

Mecenas Roman Giertych po trwających od kilku tygodni medialnych spekulacjach poinformował, że otrzymał propozycję startu w wyborach...

zobacz więcej

„W ciągu ostatnich czterech lat ścisłego związku Państwa z Kościołem nasz Kościół poniósł ogromne straty duchowe wynikające z faktu, że ta część społeczeństwa która nie popiera PiS (a jest to ponad połowa) masowo odchodzi od Kościoła. Widać to po spadku uczestnictwa we Mszach Świętych. Nadto sojusz Tronu z Ołtarzem zawsze osłabia duchowo Ołtarz i powoduje jak w naszym przypadku gwałtowny spadek powołań” – przekonywał Giertych.

„Jednocześnie narastają nastroje antykatolickie, gdy obserwujemy jawne wspieranie PiS przez media katolickie i to w sytuacji, gdy dokonywany jest zamach na Konstytucję RP. To budzi słuszne reakcje oburzenia wśród tych, którzy się temu sprzeciwiają” – zaznaczył.

Apel zamieścił na Facebooku jego syn Roman Giertych, były wicepremier i adwokat sympatyzujący z opozycją. „Gazeta Wyborcza” opublikowała go, a na Twitterze zachęcał do zapoznaniem się z nim m.in. zastępca redaktora naczelnego dziennika Jarosław Kurski.

Roman Giertych uzupełnił list ojca jego notą biograficzną. „Razem z dziadkiem z pogardą odrzucił propozycję współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa mającą oczernić Adama Michnika (obecnie redaktora naczelnego „GW” – przyp. red.), pomimo tego, iż politycznie z A. Michnikiem się całkowicie nie zgadzał. Był przedmiotem wieloletniego rozpracowywania przez służby specjalne PRL” – napisał adwokat.

Ekstradycja Stefana Michnika do Polski niemożliwa. Sąd odrzucił wniosek

Sąd Rejonowy w Göteborgu nie wyraził zgody na wydanie polskim władzom Stefana Michnika – wynika z udostępnionego we wtorek protokołu. Powodem...

zobacz więcej

Operacja „Truteń”

Na zamieszczenie apelu zareagował na Twitterze dr hab. Cenckiewicz. „Jarosław Kurski i GW propaguje apel Macieja Giertycha o niegłosowanie na PiS. To ja przypominam jego rozmowę z oficerem SB z wiosny 1977 r. płk. Mazurkiem z Departamentu I. Chodzi o operację »Truteń« przeciwko rodzinie Michników” – napisał.

Historyk wkleił kawałek notatki służbowej oficera bezpieki z Departamentu I MSW. Organ ten zajmował się „zdobywaniem tajnych dokumentów i informacji dotyczących politycznych, ekonomicznych, militarnych i wywiadowczych planów i zamierzeń skierowanych przeciwko Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i krajom obozu socjalistycznego”.

„J.G. (Jędrzej Giertych, ojciec Macieja – przyp. red.) zaproponował, że w swoim piśmie opublikuje zapytanie pod adresem »KULTURY« czy to prawda, że ich publicysta piszący pod pseudonimem »SZWEDOWICZ« to jest SZECHTER, ten który pod nazwiskiem MICHNIK występował w Polsce jako sędzia wojskowy skazując polskich przedwojennych oficerów na kary śmierci” – czytamy w notatce.źródło:
Zobacz więcej