RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Księżyc Żniwiarzy. Czeka na nas wyjątkowa pełnia

Poprzednio tego typu zjawisko miało miejsce 13 października 2000 roku (fot. Shutterstock/kdshutterman)

Już dziś czeka na nas wyjątkowa pełnia. Tego dnia na niebie będziemy mogli zaobserwować wyjątkowo jasną pełnię księżyca. Takie zjawisko zdarza się niezwykle rzadko.

Ciri, Wolin albo Boruta to propozycje nazwy dla „polskiej planety”

Ciri, Wolin albo Boruta – którąś z tych nazw może otrzymać planeta odkryta przez polskich astronomów pod kierownictwem prof. Andrzeja...

zobacz więcej

Pełnia Księżyca Żniwiarzy to wyjątkowe zjawisko, które zdaniem naukowców zwiastuje rozpoczęcie jesieni. Księżyc Żniwiarzy jest związany ze zbliżającą się równonocą jesienną, która przypada 23 września.

Poprzednio tego typu zjawisko miało miejsce 13 października 2000 r. Następne natomiast zdarzy się dopiero 13 sierpnia 2049 r.

Księżyc w pełni najlepiej widoczny będzie 14 września o godz. 04.32, jednak wyjątkowa wrześniowa pełnia Księżyca pojawi się na niebie już w piątek 13 września.

Wrześniowa pełnia Księżyca jest naprawdę niezwykłym zjawiskiem. Podczas pełni księżyc wschodzi równocześnie ze słońcem. Po tym, jak tarcza słoneczna zniknie za horyzontem, będziemy mogli zaobserwować początek księżycowej wędrówki na niebie. Będzie zatem wyjątkowo jasno.

Dawniej umożliwiało to zbieranie plonów przez całą dobę, stąd nazwa zjawiska – pełnia Księżyca Żniwiarzy.

źródło:
Zobacz więcej