RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Picie kawy może obniżać ryzyko wystąpienia popularnego schorzenia

Wpływ spożywania kawy może mieć istotne znaczenie dla zdrowia publicznego (fot. Shutterstock/View Apart)

Picie kawy może mieć związek z niższym ryzykiem powstawania kamieni żółciowych – informuje „Journal of Internal Medicine”.

Naukowcy: Kawa bezpieczna dla serca

Kawa nie stwarza zagrożenia dla układu krwionośnego – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z londyńskiego Queen Mary University....

zobacz więcej

Badania przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze (Dania). Wśród 104 493 osób odnotowano 7294 ataków kamicy żółciowej. U pijących więcej niż sześć filiżanek kawy dziennie ryzyko wystąpienia dającej objawy kamicy żółciowej było o 23 proc. mniejsze w porównaniu z osobami, które nie piły kawy.

Picie jednej dodatkowej filiżanki kawy dziennie wiązało się z ryzykiem niższym o 3 proc. Ponadto analiza genetyczna wykazała, że osoby z wariantami genetycznymi wcześniej powiązanymi ze zwiększonym spożyciem kawy i innych napojów zawierających kofeinę -CYP1A1/A2 (rs2472297) oraz AHR (rs4410790) miały mniejsze ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych.

Badanie ujawniło tylko korelację. Autorzy zaznaczają, że objawy kamicy - takie jak przenikliwy ból - mogą teoretycznie zmniejszyć indywidualne spożycie kawy, ponieważ kawa stymuluje uwalnianie cholecystokininy, zwiększa ruchliwość pęcherzyka żółciowego i prawdopodobnie zwiększa ruchliwość jelita grubego. Zjawisko to w epidemiologii obserwacyjnej znane jest jako „przyczynowość odwrotna”. Nie jest zatem jasne, czy zaobserwowany związek między spożywaniem kawy a kamicą żółciową jest przyczynowy.

Zdaniem naukowców ze względu na globalną epidemię otyłości i zespołu metabolicznego prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy żółciowej zapewne wzrośnie w nadchodzących latach, a potencjalny ochronny wpływ spożywania kawy na kamicę żółciową może mieć istotne znaczenie kliniczne i dla zdrowia publicznego.

Różnice pomiędzy nowymi odkryciami a poprzednimi, które badały związek między kawą a objawową kamica żółciową, prawdopodobnie wynikają z różnic w wielkości próbek, projektach i badanych populacjach.

źródło:

Zobacz więcej