RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potężny łoś wbił się w samochód. Mrożąca krew w żyłach kolizja w lesie [WIDEO]

Łoś mógł ważyć ok. 300 kg (fot. FB/Krzysztof Wichórski)
Łoś mógł ważyć ok. 300 kg (fot. FB/Krzysztof Wichórski)

Czytelnik poinformował nas, że do sieci trafiło nagranie pokazujące skutki kolizji auta osobowego z łosiem ważącym ok. 300 kg. – Zadzwoniłem do was, żebyście pokazali to ludziom ku przestrodze – podkreślił pan Przemysław Smoliński.

– Z komentarzy internautów wynika, że kierowca auta trafił do szpitala, jednak ten obraz daje do myślenia, bo to się mogło zakończyć wielką tragedią – mówi pan Przemek.

Do zderzenia doszło na Lubelszczyźnie. Nasz czytelnik, który często podróżuje po Polsce zastrzega, że widział już kilka kolizji z leśnymi zwierzętami na drogach.

– Niejeden mały samochód klasy miejskiej, waży mniej niż taki osobnik. Według mnie samiec z filmu waży ok. 300 kg, jednak są i znacznie cięższe, ważące nawet 500 kg. Nie zdajemy sobie sprawy, czym grozi kolizja z tak ciężkim zwierzęciem – mówi pan Smoliński.

Z danych Lasów Państwowych wynika, że w Polsce żyje ponad 28 tysięcy tych zwierząt. Portal Lublin.lasy.gov.pl informuje, że Lubelszczyzna jest jednym z trzech regionów w Polsce, w którym żyje najwięcej łosi. „Rosnąca liczba tych największych polskich ssaków kopytnych osiągających masę nawet do 400 kg wiąże się z dużymi szkodami w uprawach i gospodarce leśnej oraz z częstymi przypadkami groźnych wypadków i kolizji na drogach” – podkreślają Lasy Państwowe.

Wagę tego rodzaju kolizji podkreślają strażacy. – W takich przypadkach zawsze pojawia się policja, pogotowie ratunkowe i straż pożarna – mówi nam dyżurny operacyjny KPPSP w Opolu Lubelskim kpt. Artur Abramowicz.

Zabezpieczeniem poszkodowanych bądź martwych zwierząt biorących udział w tego typy zdarzeniach należy do obowiązku gminy, które to zadanie realizowane jest poprzez powiatowego lekarza weterynarii przy udziale przedstawiciela miejscowego Koła Łowieckiego – dodał strażak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej