Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Radny PiS: Ten pomysł Trzaskowskiego oznacza paraliż komunikacyjny

Awaryjny rurociąg na Moście Curie-Skłodowskiej ma zostać wybudowany do końca października (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Rurociąg ze ściekami na moście Północnym spowoduje utrudnienia komunikacyjne – ocenił warszawski poseł PiS Paweł Lisiecki, komentując decyzję stołecznego ratusza, że do końca października zostanie na tym obiekcie wybudowany awaryjny rurociąg.

Ekspert o oczyszczalni „Czajka”: Do zimy się nie zdąży naprawić

– To po prostu musiało się stać i myśmy o tym pisali – powiedział mgr inż. Janusz Waś o problemach oczyszczalni „Czajka”. – Rurociąg jest...

zobacz więcej

Do końca października zostanie wybudowany awaryjny rurociąg na Moście Curie-Skłodowskiej – informował 10 września Kamil Dąbrowa, rzecznik ratusza. W 2011 roku rada Warszawy przegłosowała, że patronką mostu zostanie noblistka, ale na co dzień jest używana nazwa most Północny.

– Pomysł Rafała Trzaskowskiego, aby puścić rurociąg ze ściekami poprzez most Północny, po jezdni tego mostu (...), to brak pomysłu na rozwiązanie problemu ze ściekami w Warszawie – ocenił w czwartek Lisiecki.

Jak tłumaczył poseł, „wprowadzenie tego pomysłu w życie, puszczenie rurociągu ze ściekami przez most Północy, spowoduje, że część jezdni, a w pewnym momencie nawet jeden kierunek jezdni zostanie wyłączony z ruchu”. – Wyłączenie z ruchu jednego pasa spowoduje, że poruszanie się z jednego brzegu Wisły na drugi będzie uniemożliwione mostem Północnym – uważa poseł.

Marcin Korowaj, radny dzielnicy Białołęka, który też brał udział w konferencji, poinformował, że złożył w sprawie rurociągu interpelację. – Nie możemy jako samorządowcy, ale też jako mieszkańcy dzielnicy Białołęka na taki wariant się zgodzić – wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że „wykluczamy przynajmniej jeden pas, a w pierwszej fazie dwa pasy ruchu na moście Północnym”.

Dworczyk: Tymczasowy rurociąg budowało ponad 500 osób

Po awarii sprzed półtora tygodnia działa już zbudowany przez rząd tymczasowy przepływ nieczystości do oczyszczalni „Czajka”. – Po 10 dniach bardzo...

zobacz więcej

– W praktyce jest to paraliż komunikacyjny dzielnicy Białołęka – ocenił radny. – Nikt z nami tego wariantu nie konsultował – dodał.

Lisiecki zapowiedział, że o budowę awaryjnego rurociągu na Moście Curie-Skłodowskiej i kryzys związanym z awarią kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” na prawym brzegu rzeki, radni PiS będę pytali na nadzwyczajnej sesji rady miasta w piątek – pod warunkiem, że pojawią się na niej radni rządzącej stolicą koalicji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Nadzwyczajna sesja została zwołana na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło we wtorek, 27 sierpnia, i w środę, 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły.

Od poniedziałku nieczystości są częściowo odprowadzane ulokowanym na moście pontonowym zastępczym rurociągiem, którego budowę zlecił premier Mateusz Morawiecki. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w tym tygodniu instalacja ma osiągnąć 100-procentową sprawność.

źródło:

Zobacz więcej