Raport

Epidemia koronawirusa

„Inwestycja w bezpieczeństwo”. V4 za otwarciem negocjacji z krajami Bałkanów Zachodnich

Pellegrini podkreślił znaczenie spotkania w Pradze w formacie państw Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich (fot. Krystian Maj / KPRM)

Jako państwa V4 wspieramy otwarcie negocjacji z krajami Bałkanów Zachodnich jeszcze w tym roku. Nie możemy się doczekać, kiedy Laszlo Trocsanyi obejmie tekę komisarza UE ds. rozszerzenia – mówił premier Słowacji Peter Pellegrini po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.

Biały Dom nominował specjalnego przedstawiciela ds. Bałkanów Zachodnich

Biały Dom nominował w piątek specjalnego przedstawiciela ds. Bałkanów Zachodnich – poinformował amerykański Departament Stanu. Zadaniem Matthewa...

zobacz więcej

Pellegrini podkreślał znaczenie spotkania w formacie państw Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich. – Jako państwa Grupy Wyszehradzkiej chcielibyśmy powitać nowe państwa członkowskie w Unii Europejskiej, dlatego wspieramy otwarcie negocjacji z państwami Bałkanów Zachodnich już w tym roku – mówił słowacki premier.

Ocenił również, że rozszerzenie UE na państwa Bałkanów Zachodnich nie byłoby problemem, a „inwestycją strategiczną” w bezpieczeństwo i gospodarkę.

– Nie możemy doczekać się ostatecznego rozkładu tek w nowej Komisji Europejskiej i tego, jak nasz węgierski kolega (kandydat Węgier na komisarza UE ds. rozszerzenia Laszlo Trocsanyi – red.) obejmie tekę rozszerzenia, bo pochodzi z regionu, który wspiera wysiłki rozszerzenia – powiedział Pellegrini.

Dodał, że „znacznie gorzej byłoby, gdyby pochodził z kraju, który rozszerzenia nie wspiera”.

źródło:

Zobacz więcej