RAPORT

Pogarda

Nowe zapowiedzi. Prezes PiS zabrał głos na konwencji wyborczej w Gdańsku

Najnowsze

Popularne

Odrzucamy postkolonialną koncepcję Polski jako kraju taniej siły roboczej – powiedział w Gdańsku prezes PiS Jarosław Kaczyński. W czasie regionalnej konwencji wyborczej swojego ugrupowania ocenił, że PiS jest partią solidarności społecznej. – A to jest także solidarność między pracodawcą a pracobiorcą – dodał.

Morawiecki o wzroście płacy minimalnej: To fundamentalna zmiana modelu gospodarczego

– Jestem przekonany, że ścieżka wzrostu, którą zaproponowaliśmy, będzie dobrze służyła podniesieniu wydajności, innowacyjności polskich...

zobacz więcej

– My odrzucamy postkolonialną koncepcję Polski jako kraju taniej siły roboczej, koncepcję, która już nam bardzo zaszkodziła i nie powinna już szkodzić dalej – mówił szef PiS.

Jak dodał, z tego przekonania biorą się programy skierowane do przedsiębiorców. – My jesteśmy partią, która świetnie wie, że przedsiębiorcy są siłą, która rozbudowuje, napędza gospodarkę, ale muszą być stworzone odpowiednie warunki. Nie można przyjmować – jak pewna pani profesor – takiego klasowego punktu widzenia, walki klas, że jest klasa średnia, która zwalczą tę niższą, żeby ona za dużo przypadkiem nie zarabiała – powiedział.

Według ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w ciągu 14 lat Polska jest w stanie dogonić, jeśli chodzi o poziom życia, „średnią UE”, a za 21 lat – „przeciętną Niemiec” – zaznaczył Jarosław Kaczyński. Polityk powiedział, że polska gospodarka musi być bardziej produktywna, a przeszkodą – według analityków – jest brak siły roboczej. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości chce m.in., by do kraju wrócili ludzie, którzy wyemigrowali – zapewnił Kaczyński.

„Powrót Polaków uzupełni zasoby pracy; przy całym szacunku dla Ukraińców”

W tym 4-leciu, jeśli będziemy rządzili, będziemy kładli największy nacisk na to, żeby dochody społeczeństwa zwiększały się – przekonywał w środę w...

zobacz więcej

Prezes PiS, mówiąc o kilkunastoletnim terminie „dogonienia średniej UE”, dodał: „Niedawno premier, wielki optymista, ale też człowiek, który naprawdę świetnie się zna na gospodarce, powiedział, że to będzie jeszcze szybciej”. – I musimy do tego dążyć. Ale jeśli chcemy do tego doprowadzić, musimy sprawić, że polska gospodarka będzie nowocześniejsza niż jest w tej chwili, bardziej produktywna – powtórzył.

Kaczyński zauważył, że gospodarka staje się nowoczesna, gdy wprowadza się nowe technologie i przeorganizuje pracę. – Otóż to się dzieje, gdy się to bardziej opłaca. A kiedy to się opłaca? Otóż wtedy, kiedy praca jest stosunkowo droga. Czyli, krótko mówiąc, to (podnoszenie płacy minimalnej – przyp. red.) to jest plan racjonalny i przemyślany. My chcemy doprowadzić do tego, by ten uśpiony kapitał, mówię tutaj o pieniądzach, ruszył ku unowocześnieniu polskiej gospodarki – zadeklarował lider PiS.

Holendrzy boją się odpływu polskich pracowników. „Nie muszą już szukać zatrudnienia za granicą”

Na zlecenie firmy Indeed sprawdzono, w jakich krajach najchętniej chcieliby pracować Holendrzy. Okazało się, że najczęściej wskazywanymi kierunkami...

zobacz więcej

Prezes partii rządzącej wskazał również na ważną rolę w gospodarki morskiej w polityce rządu, uznając, że „jeśli mamy tak szeroki dostęp do morza, to gospodarka morska musi się rozwijać”. – Nie może być zwijana i już dzisiaj widać, że to jest możliwe – ocenił.

W czasie gdańskiej konwencji polityk nawiązał również do kwestii portów. – W tym roku będzie już w Gdańsku przeszło 50 mln ton (przeładunków – red.). Sądzę, że przeszło 25 mln w Gdyni. Łącznie około 100 mln ton przeładunków, także z innymi portami, około 40 mld zł dochodów dla budżetu. A to przecież można powiększyć, bo na Bałtyku są porty, które mają przeładunek większy niż 100 mln ton, co prawda tzw. masówki, ale mimo wszystko – wskazał.

Do Gdańska wpłynął największy statek na świecie

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gulsun wpłynął do gdańskiego terminala kontenerowego DCT Gdańsk – poinformował w piątek w komunikacie DCT...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, rozwijać trzeba także stocznie. Podał przykład odkupionej od Ukraińców Stoczni Gdańskiej.

– Ja wiem, że to będzie bardzo trudne, ale ona zostanie odbudowana, ona będzie budowała statki, tak jak kiedyś. Także Stocznia Marynarki Wojennej. I tutaj też jestem przekonany, że dojdzie do takiego momentu, w którym ona zacznie produkować bez straty – zapewnił.

– Trzeba odbudować polską gospodarkę morską. To nie idzie łatwo, ale mimo wszystko musimy to robić z pełną determinacją, bo to może być wielka część naszej gospodarki i to może ogromnie wzmacniać ten rejon nadmorski tutaj na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. To może być także siła napędowa dla gospodarki jako całości i jedno z tych kół zamachowych. Będziemy w tym kierunku zdecydowanie szli, z całą konsekwencją – zapowiedział Kaczyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej