Raport

Epidemia koronawirusa

„Wielki bohater wojenny”. Kanadyjskie radio wyemitowało audycję o rotmistrzu Pileckim

Brytyjski autor książki o Witoldzie Pileckim opowiadał o rotmistrzu w kanadyjskim radiu (fot. arch.PAP/Stanislaw Dabrowiecki)

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego i jego raporty o tym, co naprawdę działo się w obozie zagłady Auschwitz, były tematem popularnej audycji publicznego radia kanadyjskiego CBC Radio One.

Wielka Brytania: Premiera pierwszej książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

W Wielkiej Brytanii ukazuje się dziś pierwsza anglojęzyczna książka o rotmistrzu Pileckim – „Volunteer” czyli „Ochotnik”. Jej autor to Jack...

zobacz więcej

„The Current” to jedna z audycji radia publicznego w Kanadzie, o największej liczbie słuchaczy, emitowana między 8.30 a 10 rano. Omawia się w niej ważne tematy – bieżące i historyczne.

Półgodzinny panel audycji był nawiązaniem do opublikowanej w ostatnich miesiącach książki brytyjskiego dziennikarza i korespondenta wojennego Jacka Fairweathera „Ochotnik” (ang. „The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz”).

Fairweather w rozmowie z Laurą Lynch opowiedział, kim był Pilecki, skąd pochodziła jego rodzina. Słuchacze mogli się dowiedzieć, że na terenie Polski za niemieckiej okupacji działały podziemne organizacje wojskowe. – Pilecki mógł przeżyć wojnę spokojnie, uprawiając ziemię – podkreślił.

Autor książki opowiedział o organizacji polskiego ruchu oporu i działaniach polskiego wywiadu. – Hitler miał dla Polski plan polegający na całkowitej eliminacji elit i zamianie Polaków w niewolników, zniszczeniu Polaków i Żydów i przeznaczeniu terenów Polski na osadnictwo niemieckie – przypomniał.

Wyjaśnił, czym był obóz koncentracyjny w Auschwitz. Zwrócił też uwagę, że polski wywiad starał się przekazać informacje na temat działań nazistów. Stąd – jak wyjaśniał – działalność Pileckiego, który jako ochotnik dał się aresztować i trafił do obozu we wrześniu 1940 r., organizował w Auschwitz konspirację i przygotowywał pierwsze wysyłane na Zachód raporty o ludobójstwie. Jednak jego plan ataku na obóz nie zyskał poparcia.

Fairweather przypomniał, że w pierwszym swoim meldunku, który trafił do dowództwa RAF w Londynie, Pilecki prosił o zbombardowanie obozu. „Nawet jeśli oznacza to, że zostaniemy zabici, ponieważ to, co tu się dzieje, jest tak straszne, że musi się skończyć” – pisał Pilecki.

Brytyjski dziennikarz opowiedział też o dalszej działalności Pileckiego podczas wojny oraz po niej, o jego aresztowaniu, torturach i wyroku śmierci wydanym przez władze komunistyczne. Wyraził nadzieję, że książka przybliży angielskojęzycznemu czytelnikowi sylwetkę polskiego rotmistrza, „wielkiego międzynarodowego bohatera wojennego”.

Wkrótce premiera brytyjskiej biografii rotmistrza Witolda Pileckiego

W nadchodzącym tygodniu będzie miała miejsce premiera biografii Witolda Pileckiego pt. „Ochotnik” brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera.

zobacz więcej

Na swojej stronie internetowej Fairweather informuje, że po raz pierwszy usłyszał o Pileckim od przyjaciela Matta McAllestera jesienią 2011 r. Obaj byli reporterami wojennymi na Bliskim Wschodzie i starali się zrozumieć sens tego, w czym brali udział. McAllester odwiedził Auschwitz, „by stanąć wobec największego zła w historii”. To tam dowiedział się o Pileckim. Rok później najdłuższy z raportów Pileckiego został przetłumaczony na angielski.

Polski historyk Józef Garliński uzyskał dostęp do raportu w latach 60. i udało mu się odszyfrować znaczną liczbę nazwisk, zaś sam raport stał się tematem opublikowanej pracy na temat ruchu oporu w obozie. W roku 1991 pracujący w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu historyk Adam Cyra odnalazł nieopublikowany pamiętnik Pileckiego, a także inne jego raporty i notatki przetrzymywane w polskich archiwach od 1948 r.

źródło:

Zobacz więcej