SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Sanepid: Woda w Wiśle nie jest skażona, ale nadal należy unikać kąpieli

Sanepid apeluje o ograniczone korzystanie z kąpielisk (fot.  PAP/Radek Pietruszka)
Sanepid apeluje o ograniczone korzystanie z kąpielisk (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze badania próbek w ujściu Wisły i Zatoce Gdańskiej wykazały, że woda nie jest skażona – informuje radio RMF FM. Inspektorzy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podtrzymują jednak prewencyjnie apele o powstrzymywanie się od kąpieli.

Sanepid: Należy unikać kontaktu z wodą z Wisły i z Zatoki Gdańskiej

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od Stogów do Mikoszewa....

zobacz więcej

Przeprowadzone w czwartek badania na plaży na Stogach w Gdańsku wykazały, że poziom bakterii Escherichia coli spadł od poniedziałku prawie o 100 proc.

Jak wyjaśnia w rozmowie z radiem RMF FM rzeczniczka gdańskiego sanepidu Anna Obuchowska, przyczyna zniknięcia bakterii mogła być nawet losowa. – Trudno wiązać sprawę jednoznacznie z awarią w Warszawie. Będziemy robić jeszcze jedno badanie, we wtorek w przyszłym tygodniu. Dalej prosimy o ograniczone korzystanie z kąpielisk – mówi.

Badania w ujściu Wisły zostały przeprowadzone w związku ze zrzutem ścieków do rzeki po awarii dwóch kolektorów odprowadzających nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka”; w piątek pobrane zostały próbki wody z Zatoki Gdańskiej.

Do awarii jednego z kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”, doszło 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak następnego dnia przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

źródło:
Zobacz więcej