RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyjątkowy program Caritasu. Polscy uczniowie wesprą rówieśników w Aleppo

Co trzecie dziecko w wieku szkolnym w Syrii pozostaje poza systemem edukacji (fot. arch.PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)

W nowym roku szkolnym Caritas Polska uruchamia program „Szkoła szkole”. Umożliwia on przekazanie wsparcia finansowego pięciu placówkom edukacyjnych w zniszczonym przez wojnę syryjskim Aleppo.

Rosyjsko-syryjskie naloty na obóz dla uchodźców. Jest wiele ofiar

Co najmniej 17 cywilów, w tym sześcioro dzieci, zginęło podczas nalotów rosyjskiego i syryjskiego lotnictwa na obóz dla uchodźców w prowincji...

zobacz więcej

Pomysł zrodził się w połowie 2018 r. Rodzice uczniów gdańskiej szkoły im. św. Kazimierza, poruszeni dramatyczną sytuacją na Bliskim Wschodzie, zgłosili chęć regularnego wspierania wybranej placówki oświatowej w Syrii. Dzięki ich hojności szkoła podstawowa Asz-Szark w Aleppo zorganizowała dla swoich uczniów liczne wydarzenia, m.in. bal karnawałowy, dzień sportu i obchody świąteczne, a także przeprowadziła dystrybucję podręczników. Tak rozpoczął się projekt „Szkoła szkole”, umożliwiający wsparcie syryjskich placówek przez polskie środowiska szkolne.

W tym roku w programie weźmie udział pięć placówek oświatowych w Aleppo. Jedną z nich jest szkoła podstawowa Bani Taghlib, założona w 1930 r. W trakcie walk na budynek spadła bomba, niszcząc całkowicie najwyższe piętro, w którym odbywały się zajęcia dla przedszkolaków. Wśród potrzeb zgłoszonych przez dyrekcję jest m.in. zakup zabawek i gier dla przedszkola oraz narzędzi edukacyjnych do zajęć przyrodniczych.

Zbiórki na rzecz edukacji w Syrii mogą być prowadzone za zgodą dyrekcji szkoły na przykład podczas festiwalu kultur lub przez szkolne koła wolontariatu. Tak się stało w Jaśle, gdzie w maju 2019 r. wolontariusze szkolnego koła Caritasu w szkole podstawowej nr 2, dystrybuując serca z masy solnej, zebrali ponad 2,3 tys. zł.

Za pośrednictwem Caritasu Polska fundusze trafią do syryjskich placówek i zostaną przeznaczone na cele zgodne z ich potrzebami, w tym zakup materiałów szkolnych, odmalowanie pomieszczeń i organizację aktywności dla uczniów. Więcej informacji o programie, w tym historie szkół objętych wsparciem, jest na stronie Szkolaszkole.caritas.pl. Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice mogą zainicjować przystąpienie placówki do programu, kontaktując się z koordynatorką Marianną Chlebowską pod adresem mchlebowska@caritas.org.pl.

Według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej 2,1 mln z 5,9 mln dzieci w wieku szkolnym w Syrii pozostaje poza systemem edukacji. Co trzecia szkoła została zniszczona lub przeznaczona na schronienie dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

W rezultacie wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 roku w następstwie represji reżimu wobec prodemokratycznych pokojowych manifestantów, życie straciło ponad 370 tys. ludzi. Aleppo jest jednym z symboli tej wojny. O miasto toczą się ciężkie walki, padło też ono celem ataków z użyciem broni chemicznej.

źródło:

Zobacz więcej