RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Eutanazja pacjentki z demencją. Sąd uniewinnił lekarza

Lekarz dokonał tego za zgodą i przy wsparciu jej rodziny (fot. Shutterstock/beerkoff)
Lekarz dokonał tego za zgodą i przy wsparciu jej rodziny (fot. Shutterstock/beerkoff)

Najnowsze

Popularne

Sąd w Hadze uniewinnił holenderskiego lekarza, który dokonał eutanazji 74-letniej kobiety cierpiącej na demencję. Prokuratura oskarżała go o niedopełnienie niejednoznacznie sformułowanego obowiązku skonsultowania swej decyzji z chorą bez względu na jej stan umysłowy.

Obudziła się w trakcie eutanazji. Córka i zięć ją przytrzymali, lekarka dokończyła „zabieg”

W sądzie rejonowym w Hadze w Holandii rozpoczęła się rozprawa emerytowanej lekarki, która w 2016 r. przeprowadziła eutanazję na pacjentce...

zobacz więcej

Sąd orzekł, że pacjentka jednoznacznie zażądała eutanazji na wcześniejszym etapie swej choroby, a lekarz zrealizował jej wolę i dokonał tego w pełnej zgodzie z prawem, po zasięgnięciu opinii innych lekarzy i rodziny chorej.

Pomoc w samobójstwie i zabójstwo z litości są w Holandii dozwolone, jeśli żąda tego dla siebie osoba doświadczająca niedających się znieść i zarazem nieuleczalnych cierpień; cała procedura eutanazji musi się odbywać pod nadzorem medycznym.

Kobieta, której zgon był przedmiotem postępowania sądowego, sporządziła potwierdzoną urzędowo deklarację, że chce poddania się eutanazji w przypadku, gdyby stan jej zdrowia znacznie się pogorszył. Lekarz dokonał tego za zgodą i przy wsparciu jej rodziny.

– Sąd doszedł do wniosku, że lekarz nie potrzebował aktualnego sprawdzenia pragnienia eutanazji (u pacjentki) – oświadczyła przewodnicząca składu sędziowskiego Mariette Renckens. Jak zaznaczyła, chora miała zbyt daleko posuniętą demencję, by mogła zaprezentować „spójne” żądanie przyspieszenia zgonu, ale żądanie takie przedstawiła wcześniej w dokumencie oraz w licznych rozmowach z rodziną i personelem medycznym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej