Tajemnicza choroba zabija psy w Norwegii. Zmarło już 25 zwierząt

Władze wydały zalecenie dla właścicieli psów (fot. Shutterstock/RUBEN M RAMOS)

Norwescy urzędnicy informują o tajemniczej chorobie, która w ciągu ostatnich dni zaatakowała kilkadziesiąt psów na terenie kraju. Według publicznego nadawcy, telewizji NRK, uśmierciła ona do tej pory 25 zwierząt.

Wyrzucił psy z siódmego piętra. Sąd był pobłażliwy

Na rok więzienia skazał Sąd Rejonowy w Kielcach 46-latka, oskarżonego o zabicie ze szczególnym okrucieństwem dwóch psów. Mężczyzna miał wyrzucić je...

zobacz więcej

Pierwsze przypadki zachorowań zostały odnotowane w Oslo. Jak dotąd choroba pojawiła się w 14 miastach Norwegii. Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że u 40 psów zaobserwowano wymioty i biegunkę, a kilka z nich potem zmarło.

Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała dwa podejrzane typy bakterii w organizmach zwierząt, ale Norweski Instytut Weterynarii nie potwierdził jeszcze, że to one odpowiadają za ostatnie zachorowania. Patolodzy odkryli również, że trzy psy wykazywały objawy zapalenia jelita krwawego. Wykluczono jako przyczyny salmonellę oraz trutkę na szczury.

Jak podaje telewizja NRK, tajemnicza epidemia mogła zabić już nawet 25 psów. Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności nie potwierdza jednak tej informacji.
– Choroba wydaje się być niebezpieczna dla psów, ale nie wiemy jeszcze, czy jest zaraźliwa, czy też była to seria pojedynczych przypadków – powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy instytucji Ole Tronerud.

Wydano zalecenie dla właścicieli psów, aby wyprowadzając je na spacer zakładali im smycze utrudniające kontakt z innymi zwierzętami.

Pojawiły się też podejrzenia, że choroba wyszła już poza granice Norwegii. Jak podaje szwedzka gazeta GT, w jednym ze szpitali weterynaryjnych w Szwecji przyjęto psa, który wcześniej wystąpił na wystawie w norweskim mieście Trondheim.

źródło:
Zobacz więcej