RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Jarosław Rymkiewicz nominowany do Nagrody Mediów Publicznych

Jarosław Marek Rymkiewicz (fot. arch. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Jarosław Marek Rymkiewicz jest nominowany do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. W uzasadnieniu czytamy, że nominacja ta przypadła poecie „za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii, jak i w dniu dzisiejszym, oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach”.

Jarosław Marek Rymkiewicz obchodzi 83. urodziny. Dokument o poecie w TVP Kultura

Poeta, dramaturg, literaturoznawca i tłumacz – Jarosław Marek Rymkiewicz 13 lipca kończy 83 lata. TVP Kultura pokaże w piątek wieczorem dokument...

zobacz więcej

Poeta, eseista, prozaik, dramaturg, tłumacz i literaturoznawca został doceniony również „za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym i za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji”.

Zdaniem przewodniczącego kapituły w kategorii Słowo Krzysztofa Masłonia nominacja „honoruje naszego najwybitniejszego żyjącego poetę, niezrównanego eseistę (i polemistę), znakomitego prozaika i dramaturga, wytrawnego tłumacza i publicystę, świetnego znawcę dziejów literatury, ze szczególnym uwzględnieniem epoki romantycznej”.

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 r. w Warszawie, w rodzinie prozaika Władysława Szulca, który był pochodzenia niemiecko-polskiego, i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan, pochodzenia tatarsko-niemieckiego. Rodzina Szulców zmieniła nazwisko po niemieckim przodku pod wpływem wojennych przeżyć w połowie lat 40. XX w. (nazwisko Rymkiewicz było przedwojennym pseudonimem literackim Władysława Szulca).

W 2017 r., odbierając w Kaliszu nagrodę Strażnik Pamięci, Rymkiewicz mówił: – Nie mam ani kropli polskiej krwi, w moich komórkach nie ma ani kawałeczka polskiego genu; polskość nie jest ani biologiczna, ani genetyczna. Ona nie bierze się z krwi a nawet, jak pokazuje mój przykład, nie bierze się pochodzenia. Polskość to jest straszna siła duchowa i to nie my ją wybieramy, bo nie możemy niczego wybierać, to ona nas wybiera”.

Rymkiewicz z nagrodą im. Tuwima. „Mój mąż przewraca się grobie, podobnie jak sam Julian Tuwim”

Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Podczas niedzielnej gali wręczenia nagrody w Teatrze Nowym w...

zobacz więcej

W 1957 r. Rymkiewicz wydał swój pierwszy tomik wierszy „Konwencje”. Swój program poetycki oparł na klasycyzmie rozumianym jako odwołanie się do tradycji literackiej, zwłaszcza barokowej, a sformułował go w pracy „Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie” z 1967 r. Potem ukazały się takie tomiki, jak: „Człowiek z głową jastrzębia” (1960), „Metafizyka” (1963), „Co to jest drozd” (1973). Publikował też dramaty, przekłady i książki historyczno-literackie.

W latach 70. poeta zaczął sympatyzować z opozycją demokratyczną, publikować na emigracji i w drugim obiegu.

Po 1989 r. Rymkiewicz komentował życie społeczne i polityczne. „Noc teczek” z 1992 r., podczas której upadł rząd Jana Olszewskiego, poeta postrzega i opisuje jako przegraną przez siły dobra walkę z uniwersalnym złem. W 1993 r. w zatytułowanym „Dlaczego jestem taki wściekły” wywiadzie dla „Życia Warszawy” poeta przeciwstawiał tradycję Polski sarmackiej, która nie musiała mieć „kompleksów wobec nikogo” części polskiej inteligencji, która zawsze chce „z Polaków zrobić jakiś inny, podobno lepszy naród”.

W 2007 r. ukazało się „Wieszanie” – obszerny esej o wydarzeniach z 1794 r., kiedy lud stolicy dokonywał egzekucji winnych rozbioru kraju – za który Rymkiewicz odebrał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza.

W „Kinderszenen” (2008) Rymkiewicz wszedł w polemikę z tymi, którzy decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego uważają za błędną. Zdaniem Rymkiewicza powstanie, mimo że spowodowało śmierć 200 tys. ofiar, jest fundamentem polskiej tożsamości. Po katastrofie smoleńskiej Rymkiewicz opublikował wiersz – odezwę „Do Jarosława Kaczyńskiego”.

„Metempsychoza”, czyli wędrówka dusz w podmiejskim ogrodzie

W najnowszym tomiku wierszy „Metempsychoza” Jarosław Marek Rymkiewicz opowiada o cyklu życia, którego nierozerwalną częścią są starość, przemijanie...

zobacz więcej

W najnowszym tomiku wierszy „Metempsychoza” poeta opowiada o cyklu życia, którego nierozerwalną częścią są starość, przemijanie i śmierć. Podtytuł „Druga księga oktostychów” jest nawiązaniem do wcześniejszego tomu „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie”. Oktostych to forma krótka, ledwie ośmiowierszowa. Poeta powiedział, że ta forma ułatwia mu pisanie w czasie, gdy wzrok staje się coraz słabszy: oktostych mieści zaledwie kilka zdań i można nad nimi pracować w pamięci.

W 2016 roku, prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczając Rymkiewiczowi nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego powiedział, że to poeta, który „przeszedł do historii polskiego ducha”.

– Są ludzie, którzy chcą pisać i piszą, chociaż wychodzi to nie najlepiej. Są tacy, którzy piszą i jest to drukowalne, są tacy, którzy piszą dobrze, są tacy, którzy bardzo dobrze, są tacy, którzy są w tej dziedzinie wybitni. Wreszcie są tacy, co jest bardzo rzadkie, którzy pisząc tworzą mit, to jest najwyższy stopień twórczości, najwyższy stopień literatury – powiedział Kaczyński.

W kapitule nagrody w kategorii Słowo są: dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń (przewodniczący), reporterka i pisarka Joanna Siedlecka, dramatopisarz, producent i krytyk filmowy Wojciech Tomczyk, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba oraz redaktor naczelny PAP Radosław Gil.

Wznowiona, po 11 latach przerwy, Nagroda Mediów Publicznych przyznana zostanie w trzech kategoriach: Słowo, Obraz i Muzyka, podczas gali w stołecznym Teatrze Polskim 16 września. Ogłaszając nazwiska nominowanych podkreślono, że są to osoby niezwykle ważne dla rozwoju kultury narodowej, których twórczość przyczynia się do budowania polskiej świadomości i wspólnoty niezależnie od formy przekazu. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Warszawa, 11.06.2016. Poeta, eseista, dramaturg, krytyk literacki i profesor nauk humanistycznych Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem Nagrody Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

źródło:

Zobacz więcej