RAPORT

Wojna na Ukrainie

Naimski: Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej to przedsięwzięcie konieczne

Reaktor Maria w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)
Reaktor Maria w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej w ciągu 20 lat, bo tyle zakłada ten program, to plan bardzo ambitny, duże przedsięwzięcie, ale dla Polski konieczne – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Podkreślił on, że jednymi z najważniejszych zadań, jeśli chodzi o energetykę, jest dla rządu PiS ukończenie Baltic Pipe i rozbudowa gazoportu w Świnoujściu.

Naimski: Bierzemy pod uwagę wybrzeże jako lokalizację elektrowni jądrowej

Bierzemy pod uwagę wybrzeże jako jedną z lokalizacji dla polskiej elektrowni jądrowej – powiedział w Radiu Warszawa pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski został zapytany przez „Rzeczpospolitą”, czego oczekujemy po współpracy z USA.

„Rozmowy dotyczą czterech aspektów. Po pierwsze, kwestii gazowych, czego praktycznym rezultatem jest doskonale rozwijająca się współpraca PGNiG z amerykańskimi producentami LNG. Ważne jest też poparcie Amerykanów dla naszego projektu Baltic Pipe” – powiedział.

„Po drugie, bezpieczeństwa w sieci. Współpraca jest nawiązana, od strony polskiej bardzo zaangażowany jest operator PSE” – oznajmił.

Trzecią rzeczą, której oczekujemy po współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest zastosowanie „nowych technologii przeróbki węgla”.

Czwartą rzeczą – jak zauważył Naimski – jest współpraca w technologiach nuklearnych.

Polska dostarczy Ukrainie gaz. Wszystko dzięki Balitic Pipe i gazoportowi. Memorandum podpisane

W 2021 roku będziemy w stanie dostarczyć na Ukrainę 6 mld metrów sześc. gazu rocznie – poinformował w sobotę pełnomocnik rządu do spraw...

zobacz więcej

Polityk zaznaczył, że „nie są w tej chwili potrzebne deklaracje w tych sprawach, ale konkretne rozwiązania i projekty. „Prowadzone rozmowy przybliżają ten cel” – powiedział „Rzeczpospolitej”.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski został zapytany, co jest najważniejsze w programie PiS, jeśli chodzi o energetykę.

„Oczywiście ukończenie Baltic Pipe i rozbudowy gazoportu w Świnoujściu są bardzo ważne” – oznajmił. Jak zauważył, da nam to „długo oczekiwaną niezależność w dostawach gazu”.

Naimski podkreślił, że jest też do zrealizowania wiele „inwestycji koniecznych dla systemu elektroenergetycznego”.

Ofensywna polityka energetyczna Polski. „To już nie jest obrona, robimy swoje”

Jesteśmy na ostatnim etapie uniezależnienia się energetycznego od Rosji. Choć strategia jest trudna, mamy pewność, że wszystkie projekty – zgodnie...

zobacz więcej

Wśród zadań na najbliższe lata, które chciałby doglądać, wymienił m.in. „budowę nowych zbiorników na paliwa i ropę oraz połączenie naftoportu z rafinerią w Płocku drugą nitką ropociągu”.

Poseł PiS mówił także o energii jądrowej. „Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej w ciągu 20 lat, bo tyle zakłada ten program, to plan bardzo ambitny, duże przedsięwzięcie, ale dla Polski konieczne” – powiedział i dodał, że jest to warunek „utrzymania węgla jako źródła energii”.

„Musimy mieć stabilne, duże źródła energii, które nie emitują dwutlenku węgla. To warunek utrzymania mniej więcej połowy produkcji energii z węgla w perspektywie roku 2040”.


Naimski oznajmił, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że Polska jest dużym krajem i chcemy, aby „była krajem ważnym i by były w Polsce realizowane projekty dające Polakom stabilne i bezpieczne źródła energii” „Energia nuklearna spełnia te warunki” – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej