Uwielbiamy zwracać towar. Cieszą się również kurierzy

Poczta Polska uważa, że wzrost liczy e-zwrotów zostanie utrzymany (fot. mat.pras.)

Coraz więcej Polaków odsyła towary kupowane online. W branży odzieżowej wraca aż 70 proc. produktów. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że dla przedsiębiorców jest to problem tylko pozorny.

E-sklepy idą na rekord. „Rozkwit działalności w sieci”

W pierwszym półroczu w Polsce powstało 2,8 tys. nowych sklepów internetowych, co jest najwyższym wynikiem od lat – informuje „Rzeczpospolita”....

zobacz więcej

Jak wynika z raportu „Koszyk roku 2019” opracowanego przez firmę Twisto, aż 88 proc. rodzimych internautów kupujących w sieci, jako kluczowy warunek wyboru e-sklepu wskazuje możliwość oddania towaru. Natomiast 96 proc. tych, którzy mieli pozytywne doświadczenie ze zwrotem towaru, deklaruje, że chętnie wróci do takiego sprzedawcy.

E-sklepy decydują się więc na liberalną politykę zwrotów: ponad połowa z nich wydłuża termin na odesłanie niechcianych zakupów z ustawowych 14 do nawet 100 dni, część oferuje bezpłatną wysyłkę zwrotu. Na darmowe zwroty decyduje się już co piąty sklep w sieci.

– Z jednej strony sklep ponosi niemały koszt konwersji i obsługi zamówienia, z drugiej – zwroty wiążą się z koniecznością logistycznej obsługi paczki i wysłania przelewu – wskazuje Jacek Zalewski, menedżer w Twisto Polska.

Największym wygranym nowego trendu jest branża kurierska. Poczta Polska w 2018 r. przewiozła o 82 proc. więcej e-zwrotów niż rok wcześniej.

– W najbliższym czasie trend związany ze wzrostem liczby zwrotów zostanie utrzymany – ocenia Michał Gawryluk, odpowiedzialny za rozwój usług kurierskich w Poczcie Polskiej.


źródło:
Zobacz więcej