RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Egzoplaneta odkryła ciekawą tajemnicę. Bardzo przypomina naszą Ziemię

Planeta K2-18 b znajduje się zaledwie 111 lat świetlnych od Ziemi (fot. CSED)

W atmosferze odległej od nas o 111 lat świetlnych egzoplanety (czyli planety pozasłonecznej) K2-18 b występuje para wodna – poinformowali naukowcy z londyńskiego Centrum Kosmicznych Danych Egzochemicznych (CSED). Dowód otrzymali na podstawie badań spektroskopowych.

Łapmy kosmos na smartfona. Ciekawy pomysł krakowskich naukowców

„Łapanie” cząstek promieniowania kosmicznego przy użyciu aplikacji pobranej na własnego smartfona to jeden z filarów projektu CREDO, zainicjowanego...

zobacz więcej

Jest to pierwsze takie odkrycie w przypadku egzoplanety, której warunki termiczne pozwalają na utrzymywanie się na niej wody w stanie ciekłym, niezbędnej dla funkcjonowania ewentualnego życia biologicznego.

K2-18 b okrąża położoną w gwiazdozbiorze Lwa gwiazdę K2-18 o typie tak zwanego czerwonego karła, znacznie mniejszego i chłodniejszego niż Słońce. Egzoplanetę tę zaobserwowano po raz pierwszy w 2015 roku dzięki należącemu do NASA kosmicznemu teleskopowi Kepler. Jej rozmiary i masa są odpowiednio dwukrotnie i ośmiokrotnie większe od ziemskich.

K2-18 b znajduje się bardzo blisko swej dziennej gwiazdy, okrążając ją w ciągu zaledwie 33 dni. Ilość otrzymywanej przez nią energii cieplnej pozwala domniemywać, że na jej powierzchni występuje ciekła woda, tworząc być może oceany.

Naukowcy zastrzegają jednak, że nie jest to w żadnym razie planeta ze środowiskiem równie przyjaznym dla życia jak Ziemia - choćby w uwagi na znacznie intensywniejszy poziom odbieranego od gwiazdy K2-18 promieniowania ultrafioletowego.


źródło:

Zobacz więcej