„Ważny krok w polsko-amerykańskich relacjach”. Mosbacher chwali sprzedaż Polsce F-35

To kolejny ważny krok w polsko-amerykańskich relacjach. Razem jesteśmy silniejsi! – oceniła na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, odnosząc się do sprzedaży Polsce 32 samolotów F-35.

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce 32 myśliwców F-35

Departament Stanu USA w imieniu administracji prezydenta Donalda Trumpa wyraził zgodę na ewentualną sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów...

zobacz więcej

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35; czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. „Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej” – dodał.

Informację w tej sprawie podała też Agencja Reutera. Departament Stanu USA poinformował, że popiera możliwą sprzedaż Polsce 32 myśliwców F-35 firmy Lockheed Martin, o łącznej wartości 6,5 miliarda dolarów – wskazano. W kwietniu Pentagon poinformował amerykański Kongres, że rozważa sprzedaż tych samolotów należącemu do NATO krajowi europejskiemu – przypomniała Agencja Reutera.

Pod koniec maja minister Błaszczak poinformował, że resort wysłał zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów piątej generacji F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. „Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowocześniejszymi myśliwcami” – napisał wtedy Błaszczak na Twitterze.

Dwie eskadry

Także w maju resort informował posłów, że MON planuje zakupić pierwszą eskadrę – 16 samolotów – F-35 w tej perspektywie planistycznej, do 2026 r. Druga eskadra zostanie kupiona po 2026 r.

Podczas czerwcowej wizyty w Waszyngtonie minister Błaszczak omawiał ze stroną amerykańską złożoną w maju ofertę zakupu 32 amerykańskich myśliwców F-35. Odwiedził też bazę amerykańskich sił powietrznych Eglin, gdzie szkoleni są piloci tych maszyn.

W zeszłym tygodniu kierujący programem F-35 wiceprezes Lockheed Martin Greg Ulmer zapowiedział, że pierwsze cztery egzemplarze F-35 Polska mogłaby otrzymać w 2024 r., samoloty dla całej pierwszej eskadry zostałyby przekazane do 2026 r. Zapewnił, że w razie zakupu możliwe byłyby zamówienia dla polskiego przemysłu, nie tylko związane z produkcją i utrzymaniem F-35.

Polska chce zakupić te maszyny w ramach programu Harpia – myśliwca piątej generacji, przyspieszonego w zeszłym roku po serii awarii, wypadków i katastrofy samolotów myśliwskich MiG-29. Jak mówił ostatnio minister obrony Mariusz Błaszczak, MON rozpatruje opcje zakupu samolotów z offsetem lub bez niego; uwzględniając cenę zakupu i korzyści przemysłowe, także w kontekście zdolności polskich zakładów zbrojeniowych.

źródło:

Zobacz więcej