Premier o wniosku o odwołanie Ziobry: Mówicie o hejcie. A czemu schowaliście Brejzę?

Premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do słowa „hejt”, które pojawiło się we wniosku opozycji o odwołanie Zbigniewa Ziobry, ocenił, że to obecna opozycja jest „ojcami założycielami przemysłu pogardy”. Gdy szef rządu zapytał, „dlaczego schowaliście teraz pana Brejzę”, wiceprzewodniczący klubu PO-KO Tomasz Lenz zakłócił jego wystąpienie głośnym krzykiem. Zaatakował słownie małżonkę premiera.

PiS o matce Brejzy: Jeżeli ktoś wchodzi do polityki, rezygnuje z prywatności

Matka szefa sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy pięć lat temu kandydowała w wyborach samorządowych. Tymczasem politycy...

zobacz więcej

– Mówicie w swoim wniosku, i bardzo często pada z tej trybuny, słowo „hejt”. Nienawiść. Otóż dobrze jest przypomnieć to słowo w waszym kontekście. Bo to wy byliście ojcami założycielami przemysłu pogardy. Od 2005 r., kiedy zaczęliście niszczyć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, i później – mówił Mateusz Morawiecki.

Podając przykłady Stefana Niesiołowskiego, Janusza Palikota „i wszystkich innych, którzy wzniecali tylko nienawiść”, szef rządu wezwał opozycje do eliminacji języka nienawiści z własnej narracji.

– Mówicie o nieprawidłowościach, które zostały szybko wyeliminowane. A dlaczego schowaliście teraz pana Brejzę. Niech to pytanie na chwilę zawiśnie w powietrzu. Spuściliście głowy? A powiem wam, dlaczego schowaliście pana Brejzę. Otóż dlatego, że w Inowrocławiu, jak donoszą media, na przykładzie wielu konkretnych zachowań dochodziło do czegoś dalece gorszego – wskazał premier.

W tym momencie wystąpienie szefa rządu RP głośnym krzykiem przerwał wiceprzewodniczący klubu PO-KO. – Niech ujawni majątek żony! – krzyczał Tomasz Lenz, zmuszając marszałek Sejmu Elżbietę Witek do stanowczej reakcji.

Poseł prawdopodobnie nawiązał do debaty na temat ustawy o ujawnieniu majątków polityków, jaka odbyła się nieco wcześniej. Przedstawiciele opozycji zarzucili jej niekonstytucyjność, domagając się jednocześnie ujawnienia tylko majątku żony premiera.

„Weźcie klikajcie, rozruszaj trochę towarzystwo”. Jak żona Brejzy hejt ustawiała

„Na mnie też możecie liczyć (…) jak się angażuję, to cała. Kurde super” – mówiła w rozmowie z działaczem z Inowrocławia Aleksandra Brejza. Portal...

zobacz więcej

Sprawa ta pojawiła się w debacie publicznej, gdy o ukrywanie majątku Morawieckich oskarżyła „Gazeta Wyborcza”. Dziennik przyznał się później, że pięciokrotnie zawyżył wartość posiadanej przez małżeństwo nieruchomości.

Po uspokojeniu wiceszefa klubu PO-KO przez marszałek Sejmu premier wyjaśnił, że „sprawa, do której nawiązał” (afera hejterska Krzysztofa Brejzy) „jest sprawą o najwyższej wadze porównywalności właśnie z tym, do czego się odnosi (opozycja) w swoim wniosku”.

– Instytucja publiczna najprawdopodobniej została użyta przez wysokich funkcjonariuszy publicznych do celów hejtowania. Trudno wyobrazić sobie bardziej skandaliczne, bardziej karygodne zachowanie – ocenił Mateusz Morawiecki. Wskazał, że reakcja „powinna być natychmiastowa, tak jak u nas.”

– Po waszej stronie nie zareagowaliście – przypomniał. Dlatego, według szefa rządu, wniosek o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości jest „zdumiewający”.

źródło:
Zobacz więcej