Rosjanin skazany na pięć lat więzienia za szpiegostwo

Przez ostatnie 2–3 lata w Estonii zatrzymano co najmniej 15 osób podejrzanych o szpiegostwo (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)

Obywatel Rosji został skazany w Estonii na pięć lat pozbawienia wolności za szpiegostwo – informują miejscowe media. Estońska policja bezpieczeństwa (KaPo) poinformowała o jego zatrzymaniu w maju.

Estonia i Rosja wymieniły szpiegów na moście. Kohver wrócił do ojczyzny

zobacz więcej

Wobec Rosjanina zasądzono także grzywnę w wysokości 1,3 tys. euro, które miał zdobyć „w nielegalny sposób”. Wyrok zapadł 29 sierpnia.

Nie podano szczegółów sprawy ani nazwiska skazanego. Ujawniono jedynie jego inicjały: A. A.

Przez ostatnie dwa, trzy lata w Estonii zatrzymano co najmniej 15 osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych – poinformował estoński portal Postimees.

Poprzedni wyrok w podobnej sprawie zapadł wiosną tego roku. Sąd w Tartu skazał 31-letniego Dmitrija Kozłowa, mającego obywatelstwo Estonii i Rosji, na sześć miesięcy pozbawienia wolności. Do jego zadań należało zbieranie i przekazywanie Rosji informacji dotyczących działań, pracowników, sprzętu jednego z wydziałów estońskiej policji.

Wiosną zatrzymano też byłego pracownika KaPo Władimira Kulikowa pod zarzutem działań przeciwko państwu estońskiemu – napisał Postimees.

Rosjanie stanowią około jednej czwartej z 1,3 mln ludności Estonii.

źródło:

Zobacz więcej