RAPORT

Wojna na Ukrainie

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce 32 myśliwców F-35

Zdaniem Departamentu Stanu sprzedaż Polsce myśliwców V generacji wesprze bezpieczeństwo narodowe USA (fot. PAP/Cpl Joe Blogs/ © UK MOD Crown)
Zdaniem Departamentu Stanu sprzedaż Polsce myśliwców V generacji wesprze bezpieczeństwo narodowe USA (fot. PAP/Cpl Joe Blogs/ © UK MOD Crown)

Departament Stanu USA w imieniu administracji prezydenta Donalda Trumpa wyraził zgodę na ewentualną sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 – poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (DSCA) Pentagonu. Wartość transakcji ma wynieść 6,5 mld dolarów i objąć także pomoc techniczną i logistyczną, wyposażenie pomocnicze oraz szkolenie pilotów.

Lockheed Martin: Pierwsze F-35 Polska mogłaby odebrać za pięć lat

Pierwsze cztery egzemplarze F-35 Polska mogłaby otrzymać w 2024 r., samoloty dla całej pierwszej eskadry zostałyby przekazane do 2026 r. –...

zobacz więcej

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35; czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych – napisał w środę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. „Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej” – dodał.

Przedstawiciel Departamentu Stanu, który podczas kontaktów z mediami zastrzegł sobie anonimowość, podkreślił, że potencjalna sprzedaż Polsce, „kluczowemu sojusznikowi w NATO”, nowoczesnych samolotów bojowych F-35A Lightning II zwiększy jej potencjał obronny i możliwości współdziałania z sojusznikami z NATO oraz – jak stwierdził – „zmniejszy uzależnienie Polski” od posiadanego, postsowieckiego i przestarzałego wyposażenia.

W przypadku sfinalizowania transakcji nad jej realizacją będą czuwali przedstawiciele amerykańskiego resortu obrony w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). W przeszłości Polska nabyła w ramach tego programu m.in. system obrony powietrznej Patriot.

Tak samo jak w przypadku zakupu tego systemu ewentualny zakup przez Polskę 32 samolotów bojowych F-35 będzie podlegał warunkom Ustawy o kontroli eksportu broni (Arms Export Control Act) z 1976 roku. Ustawa ta zobowiązuje administrację, reprezentowaną przez Departament Stanu, do informowania Kongresu o każdej planowanej sprzedaży broni za granicę na 15 dni kalendarzowych przed jej finalizacją, jeśli wartość takiej transakcji w przypadku sprzedaży do kraju członkowskiego NATO przekracza 50 mln dolarów.

Szef MON: Negocjujemy warunki zakupu myśliwców F-35

Ministerstwo Obrony Narodowej negocjuje warunki zakupu amerykańskich myśliwców F-35 – oświadczył na antenie radiowej Jedynki szef resortu Mariusz...

zobacz więcej

Offset opcją

O potencjalnej sprzedaży Polsce samolotów F-35 Departament Stanu poinformował Kongres we wtorek. Kongres zatem ma czas do 25 września, aby sprzeciwić się tej transakcji. W przypadku braku zastrzeżeń po upływie wyznaczonego czasu będą mogły się rozpocząć negocjacje w sprawie szczegółowych warunków sprzedaży, w tym ewentualnego offsetu.

Cena jednego myśliwca F-35 wynosi obecnie (bez uzbrojenia i pomocy technicznej) okolo 89,2 mln dolarów.

Jak poinformowali amerykańscy eksperci zbrojeniowi, którzy rozmawiali z PAP pod warunkiem nieujawniania ich nazwisk, jest to „obecnie cena maksymalna, o wiele wyższa od ceny, jaka zostanie wynegocjowana”.

Propozycję zakupu amerykańskich myśliwców F-35 piątej generacji w imieniu władz Polski złożył w maju minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Polska oferta była dyskutowana w czerwcu podczas spotkania prezydentów Polski i USA, Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, w Białym Domu.

W zeszłym tygodniu kierujący programem F-35 wiceprezes Lockheed Martin Greg Ulmer zapowiedział w rozmowie z PAP, że pierwsze cztery egzemplarze F-35 Polska mogłaby otrzymać w 2024 r., samoloty dla całej pierwszej eskadry zostałyby przekazane do 2026 r. Zapewnił, że w razie zakupu możliwe byłyby zamówienia dla polskiego przemysłu, nie tylko związane z produkcją i utrzymaniem F-35.

Polska chce zakupić te maszyny w ramach programu Harpia – myśliwca piątej generacji, przyspieszonego w ubiegłym roku po serii awarii, wypadków i katastrofy samolotów myśliwskich MiG-29. Jak mówił ostatnio PAP minister obrony Mariusz Błaszczak, MON rozpatruje opcje zakupu samolotów z offsetem lub bez niego; uwzględniając cenę zakupu i korzyści przemysłowe, także w kontekście zdolności polskich zakładów zbrojeniowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej