
Departament Stanu USA w imieniu administracji prezydenta Donalda Trumpa wyraził zgodę na ewentualną sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 – poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (DSCA) Pentagonu. Wartość transakcji ma wynieść 6,5 mld dolarów i objąć także pomoc techniczną i logistyczną, wyposażenie pomocnicze oraz szkolenie pilotów.
Pierwsze cztery egzemplarze F-35 Polska mogłaby otrzymać w 2024 r., samoloty dla całej pierwszej eskadry zostałyby przekazane do 2026 r. –...
zobacz więcej
Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35; czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych – napisał w środę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. „Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej” – dodał.
Przedstawiciel Departamentu Stanu, który podczas kontaktów z mediami zastrzegł sobie anonimowość, podkreślił, że potencjalna sprzedaż Polsce, „kluczowemu sojusznikowi w NATO”, nowoczesnych samolotów bojowych F-35A Lightning II zwiększy jej potencjał obronny i możliwości współdziałania z sojusznikami z NATO oraz – jak stwierdził – „zmniejszy uzależnienie Polski” od posiadanego, postsowieckiego i przestarzałego wyposażenia.
W przypadku sfinalizowania transakcji nad jej realizacją będą czuwali przedstawiciele amerykańskiego resortu obrony w ramach programu Foreign Military Sales (FMS). W przeszłości Polska nabyła w ramach tego programu m.in. system obrony powietrznej Patriot.
Tak samo jak w przypadku zakupu tego systemu ewentualny zakup przez Polskę 32 samolotów bojowych F-35 będzie podlegał warunkom Ustawy o kontroli eksportu broni (Arms Export Control Act) z 1976 roku. Ustawa ta zobowiązuje administrację, reprezentowaną przez Departament Stanu, do informowania Kongresu o każdej planowanej sprzedaży broni za granicę na 15 dni kalendarzowych przed jej finalizacją, jeśli wartość takiej transakcji w przypadku sprzedaży do kraju członkowskiego NATO przekracza 50 mln dolarów.
Ministerstwo Obrony Narodowej negocjuje warunki zakupu amerykańskich myśliwców F-35 – oświadczył na antenie radiowej Jedynki szef resortu Mariusz...
zobacz więcej
Offset opcją
O potencjalnej sprzedaży Polsce samolotów F-35 Departament Stanu poinformował Kongres we wtorek. Kongres zatem ma czas do 25 września, aby sprzeciwić się tej transakcji. W przypadku braku zastrzeżeń po upływie wyznaczonego czasu będą mogły się rozpocząć negocjacje w sprawie szczegółowych warunków sprzedaży, w tym ewentualnego offsetu.
Cena jednego myśliwca F-35 wynosi obecnie (bez uzbrojenia i pomocy technicznej) okolo 89,2 mln dolarów.
Jak poinformowali amerykańscy eksperci zbrojeniowi, którzy rozmawiali z PAP pod warunkiem nieujawniania ich nazwisk, jest to „obecnie cena maksymalna, o wiele wyższa od ceny, jaka zostanie wynegocjowana”.
Propozycję zakupu amerykańskich myśliwców F-35 piątej generacji w imieniu władz Polski złożył w maju minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Polska oferta była dyskutowana w czerwcu podczas spotkania prezydentów Polski i USA, Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, w Białym Domu.