RAPORT

Tusk kontra Tusk

W Bydgoszczy otwarto nowe „Okno Życia”

Powstało kolejne już w Polsce tzw. Okno Życia (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk, zdjęcie ilustracyjne)
Powstało kolejne już w Polsce tzw. Okno Życia (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk, zdjęcie ilustracyjne)

Na obrzeżach Bydgoszczy przy ulicy Łowickiej 68 powstało nowe „Okno Życia”. Poświęcił je biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. – To okno otwarte na życie. Także okno tych serc, które pragną przyjąć życie złożone w tym miejscu – mówił duchowny.

Noworodek w rzeszowskim oknie życia

17 sierpnia w rzeszowskim Oknie Życia znalezione niemowlę. Chłopiec, któremu siostry z Domu Samotnej Matki wybrały imię Jacek jest zdrowy, trafił...

zobacz więcej

To drugie miejsce w mieście, którego istnienie umożliwia w sposób godny, bezpieczny, anonimowy i zgodny z prawem pozostawienie niechcianego noworodka.

– Pierwsze okno, nad którym czuwają Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji, znajduje się w samym centrum Bydgoszczy. Do tej pory uratowało ono życie dwojga dzieci – poinformował dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

– Z kolei to będzie funkcjonowało z dala od centrum, gdzie będzie łatwiej trafić tym, którzy się wstydzą, chcą być jeszcze bardziej anonimowi. Cel jest jednak ten sam – pomoc dla życia – dodał.

„Okno Życia” powstało dzięki owocnej współpracy Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz bydgoskiej Fundacji Wielka Rodzina. Jej siedziba jest zarazem miejscem rodzinnego domu dziecka.

– „Okna Życia" są pewną „furtką” dla osób, które nie potrafią sobie poradzić w tych trudnych dniach zaraz po urodzeniu dziecka. Są alternatywą dla porzucenia nowego życia, narażenia go na śmierć – powiedział prezes fundacji Adam Joppek.

Pozostawienie noworodka powoduje po upływie dwóch minut włączenie sygnału alarmowego. Fundacja powiadamia Pogotowie Ratunkowe w celu zabezpieczenia medycznego noworodka i przewiezienia go do szpitala w celu przeprowadzenia badań. Następnie fundacja informuje Ośrodek Adopcyjny Caritas Diecezji Bydgoskiej im. Św. Jana Pawła II.

Powiadomiony zostaje również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w celu nadania dziecku tożsamości i wydania zarządzeń opiekuńczych. Później następuje rozpoczęcie procedury adopcyjnej, dzięki której dziecko trafi do rodziny adopcyjnej.

– Na pewno takie okno ani trochę nie koliduje z codziennymi obowiązkami, które są przy prowadzeniu rodzinnego domu dziecka. Wręcz przeciwnie – uczy dzieci, że to życie trzeba chronić i szanować od pierwszych chwil – dodał prezes bydgoskiej Fundacji Wielka Rodzina.

– Współczesny człowiek bardzo często zapomina o życiu, wykreślając to słowo z codziennego języka. Z drugiej strony – jest dzisiaj wiele rodzin, które chętnie przyjmą dzieci i się nimi zaopiekują, podejmując adopcję – podsumował obecny na poświęceniu okna bp Jan Tyrawa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej