Kidawa-Błońska chce obniżenia płacy minimalnej? KO przedstawiła swój pomysł

W drugim kwartale 2019 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 4839,34 zł. (fot. Shutterstock/Daniel Krason)

Odgórne podwyższenie płacy minimalnej jest nierealne i szkodliwe dla przedsiębiorców; trzeba obniżać koszty pracy – mówiła kandydatka na premiera z ramienia KO Małgorzata Kidawa-Błońska w TOK FM. Płaca minimalna na poziomie połowy średniej krajowej, jak proponuje KO, wynosiłaby na dziś nieco ponad 2419 zł, czyli znacznie mniej niż to, co obecny rząd ustalił na przyszły rok.

Sobolewski: Czy opozycja jest przeciwko, żeby najmniej zarabiający zarabiali lepiej?

– Pytamy się opozycji, która protestuje, czy jest przeciwko temu, żeby najmniej zarabiający zarabiali lepiej? Czy jest przeciwko temu, żeby ludzie...

zobacz więcej

Kidawa-Błońska skrytykowała zapowiedzi podwyższenia przez rząd płacy minimalnej.

– Odgórne powiedzenie przez pana prezesa, że ogłaszam, że od dzisiaj płaca minimalna wynosi 3 tys, zł, to niech on pójdzie do małego zakładu fryzjerskiego, do szewca czy do małego sklepu i poinformuje osobę prowadzącą ten sklep, że od tego dnia pensja w jej firmie ma wynosić dla pracowników tyle i tyle. To co ona powie? – mówiła.

Oceniła, że takie podwyższanie płacy minimalnej, „jest nierealne i szkodliwe”.

– Ustalamy w naszym programie, że płaca minimalna ma wynosić połowę średniej krajowej, bo średnia krajowa zależy od koniunktury – dodała.

W drugim kwartale 2019 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 4839,34 zł. Płaca minimalna na poziomie połowy średniej krajowej wynosiłaby na dziś nieco ponad 2419 zł, czyli mniej niż rząd ustalił na przyszły rok. Według przyjętego przez rząd rozporządzenia od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2,6 tys. zł.

źródło:
Zobacz więcej