Nowy skład Komisji Europejskiej. Dobre i złe wiadomości dla Polski

Można odnieść wrażenie, że von der Leyen zrobiła ukłon w stronę Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej (fot. REUTERS/Yves Herman)

Dobre i złe wiadomości dla Polski po ogłoszeniu składu nowej Komisji Europejskiej. Janusz Wojciechowski, zgodnie z przewidywaniami, będzie odpowiedzialny za rolnictwo, które jest jedną z najważniejszych dziedzin. Z drugiej strony, w KE ważną rolę będzie odgrywał Frans Timmermans.

KE przedstawiła oficjalnie listę kandydatów na komisarzy

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek oficjalnie listę kandydatów na komisarzy. Potwierdza ona informacje, które spływały wcześniej z...

zobacz więcej

Wojciechowski będzie odpowiedzialny za zreformowanie wspólnej polityk rolnej i wyrównanie odpłat dla rolników z Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodniej. – To ogromne portoflio, jest ono niesłychanie ważne – komentowała dziś przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Energia dla Estonii – to dobra wiadomość dla Polski. Kraje bałtyckie w sprawach energetycznych zawsze miały zbieżne opinie. Transport dla Rumunii – to też dobra wiadomość, bo Rumunia i Polska jednoznacznie krytycznie wypowiadają się na temat zaostrzenia zasad w transporcie międzynarodowym, jeśli chodzi o delegowanie pracowników. Prace nad nimi zbliżają się ku końcowi. – Rumunka jako komisarz transportu to szansa na złagodzenie zapisów – usłyszała w Parlamencie Europejskim brukselska korespondentka Polskiego Radia. Poza tym, jak przypominali Beacie Płomeckiej polscy dyplomaci, rząd w Warszawie zabiega o wpisanie Via Carpatii do Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Polska ma nadzieję, że będzie mogła liczyć na przychylność komisarz z Rumunii.

„Koszty gazu spadły w stosunku do cen, które płaciliśmy z pistoletem przystawionym do głowy”

– Wyrok sądu UE spowodował, że Gazprom i Niemcy nie będą mogli używać rurociągu Opal w 100 proc. w sposób monopolistyczny – ocenił Mateusz...

zobacz więcej

Złe wiadomości to Frans Timmermans odpowiedzialny za kwestie klimatyczne i przygotowanie zielonego ładu dla Europy, zakładającego dalsze redukcje emisji dwutlenku węgla.

– Chcę, by europejski zielony ład stał się symbolem Unii. Bardzo ważne jest, by Europa była pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. To nasz długofalowy cel – mówiła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej. To może być problematyczne dla Polski, której gospodarka jest w większości oparta na węglu. Poza tym Frans Timmermans będzie nadzorował prace kilku komisarzy, w tym także do spraw rolnictwa, czyli Janusza Wojciechowskiego, a jeśli chodzi o kwestie zmian klimatycznych, rolnictwo odgrywa kluczową rolę.

Analizując nominacje komisarzy, można odnieść wrażenie, że Von der Leyen zrobiła ukłon w stronę Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, oddając kwestie praworządności komisarz z naszego regionu. Czeszka Vera Jourova wprawdzie w tej kadencji Komisji krytykowała reformę sądownictwa w Polsce, ale zachowywała umiar i nie była tak emocjonalna jak Frans Timmermans – komentowali rozmówcy Płomeckiej.

Jourova będzie wiceprzewodniczącą Komisji i będzie nadzorować prace komisarza z Belgii, też odpowiedzialnego za praworządność. Didier Reynders, jako minister spraw zagranicznych Belgii, promował ideę rocznego przeglądu praworządności we wszystkich krajach, a nie tylko w tych wybranych, choć i on krytykował reformę sądownictwa w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej