RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brawo, maturzyści! W tym roku maturę otrzymał większy odsetek zdających niż w poprzednim

Uczniowie XLI Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Warszawie przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego z jęz. polskiego (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Świadectwo dojrzałości uzyskało 87,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych – podała we środę Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.

Wakacje przeminęły. Rozpoczyna się nowy rok szkolny

Dla 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół w poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny 2019/2020. Dla blisko 384,9 tys. uczniów rozpoczynających...

zobacz więcej

Wśród absolwentów liceów egzamin z polskiego zdało 97 proc. zdających, a wśród techników – 95 proc.; egzamin z matematyki zdało w liceach 92 proc., a w technikach – 84 proc.; egzamin z języka angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) zdało w liceach 97 proc., a w technikach – 93 proc.

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca (obejmujących tylko sesję maturalną majową) wynikało, że wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 86,4 proc., a wśród zdających w technikach – 70,5 proc.

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych – z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne były na poziomie podstawowym; chętni mogli je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych – z polskiego i języka obcego.

Musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów (egzaminy te zdawane były tylko na jednym poziomie – rozszerzonym).

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (polski, matematyka, język obcy). W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego – wyniki z egzaminów z tych przedmiotów służą rekrutacji na studia.


W ubiegłym roku w lipcu CKE podała, że maturę zdało 79,7 proc. maturzystów. Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu miało wówczas 14,8 proc. Ostatecznie świadectwa maturalne otrzymało w ubiegłym roku 86 proc. abiturientów.

źródło:

Zobacz więcej