RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Rząd chce zwiększyć dostęp do darmowego Internetu w gminach. Miliony złotych wsparcia

Rząd zakłada zaopatrzenie w hotspoty 1900 gmin (fot. Shutterstock/Undrey)

Rząd planuje zwiększyć czterokrotnie liczbę punktów z bezpłatnym dostępem do Internetu. Od 7 września każda gmina może wnioskować o dofinansowanie na budowę hotspotów w przestrzeni publicznej.

Wi-Fi w kawiarni może być niebezpieczne. Jak uniknąć zagrożenia?

Aby skorzystać z Internetu w telefonie albo laptopie, internauci często łączą się z publiczną siecią Wi-Fi, np. w kawiarni. Jak przekonuje Piotr...

zobacz więcej

Jak informuje rządowe Centrum Projektów Polska Cyfrowa obecnie tylko 450 gmin w całym kraju posiada dostępy z bezpłatnym Wi–Fi. Oznacza to, że hotspoty znajdziemy statystycznie w co szóstej gminie. Aby to zmienić CPPC wraz z Ministerstwem Cyfryzacji przgotowało konkurs „Publiczny Internet dla każdego”, w ramach którego można wnioskować o dofinansowanie na budowę punktów z bezpłatnym Wi-Fi.

Przedsięwzięcie zakłada wsparcie przede wszystkim dla gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Pula środków na konkurs wynosi 120 mln zł, a każda gmina może otrzymać maksymalnie 64 tys.zł. Pieniądze pokryją koszty instalacji hotspotów. Po stronie gmin będzie leżało utrzymanie infrastruktury i przepustowości.

Dzięki konkursowi każda gmina zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z Wi-Fi o prędkości na poziomie 30 Mb/s. Rząd zakłada, że uda się wybudować 19 tys. hostspotów w 1900 gminach.

Nabór wniosków o dofinansowanie rozpoczął się 7 września, a sam konkurs potrwa w trybie ciągłym do 30 czerwca 2020 roku. Aby przyspieszyć podpisanie umów z gminami przygotowano uproszczoną procedurę aplikowania o środki i ich rozliczania. Konkurs organizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

źródło:
Zobacz więcej