Dżihadyści w Europie. Hiszpańskie sądy wydały rekordową liczbę wyroków

W 2018 roku policja zatrzymała 39 podejrzanych o terroryzm (fot. arch. PAP/EPA/JAVIER BELVER)

W ubiegłym roku skazano w Hiszpanii rekordową liczbę dżihadystów – 73. W tym samym okresie w policyjnych operacjach przeciwko wyznawcom radykalnego islamu zatrzymano 39 osób. Rada Bezpieczeństwa Narodowego (CSN) przekazała również, że poza granicami kraju pozostaje obecnie około 200 bojowników islamskich, którzy w przeszłości mieszkali w Hiszpanii.

Wezwania do ataków po kastylijsku i baskijsku. Media: Zbrojne ramię IS działa w Europie

Według hiszpańskich mediów zwierzchnicy Państwa Islamskiego wzywają swoich członków i sympatyków do ataków na chrześcijańskie obiekty sakralne w...

zobacz więcej

Prokuratura Generalna w Madrycie oświadczyła, że po 2007 r. zaobserwowano nieznaczny spadek, a po 2017 r. znaczący wzrost liczby osób skazanych z powodu popularyzacji dżihadyzmu, werbowania radykalnych wyznawców islamu oraz prób przeprowadzenia zamachów terrorystycznych.

Ze statystyk prokuratury wynika, że o ile w 2016 r. skazano w Hiszpanii z powodu dżihadyzmu 25 osób, a rok później – 27, to już w 2018 r. wyroków skazujących było 73. „Dotychczas rekordowym rokiem pod względem liczby skazanych dżihadystów był 2007 r. Wydano wówczas wyroki na 33 wyznawców radykalnego islamu” – wskazano w raporcie.

Prokuratura skorygowała też podawaną wcześniej przez MSW liczbę zatrzymanych w 2018 r. dżihadystów, informując, że było ich 39; dane ministerstwa nie uwzględniały 10 osób aresztowanych poza granicami Hiszpanii. „Rozbite w 2018 r. komórki radykalnych wyznawców islamu zajmowały się w naszym kraju przede wszystkim werbowaniem oraz indoktrynowaniem dżihadystów” – wyjaśniła Prokuratura Generalna.

W ubiegłym tygodniu hiszpański krajowy sąd karny i administracyjny (Audiencia Nacional) wydał nakaz aresztowania czterech muzułmanek znajdujących się w obozach dla dżihadystów w Syrii. W 2014 r. wyjechały one z Hiszpanii, aby walczyć po stronie Państwa Islamskiego. „Zarzuca im się szereg przestępstw związanych z terroryzmem” – ujawniło źródło w hiszpańskiej policji.

Nakaz aresztowania obejmuje też 17 dzieci i nieletnich znajdujących się pod opieką czterech muzułmanek. Trzy z nich to obywatelki Hiszpanii, czwarta zaś jest Marokanką, wdową po irańskim bojowniku Państwa Islamskiego, który zginął podczas wojny domowej w Syrii. Kobieta przed wyjazdem na Bliski Wschód rezydowała w Hiszpanii.

źródło:

Zobacz więcej