„Akt agresji”. Liga Arabska krytykuje plany zajęcia przez Izrael Doliny Jordanu

Dolina Jordanu zajmuje powierzchnię około 2400 km kwadratowych i stanowi około 30 proc. terenów Zachodniego Brzegu Jordanu (fot. Wiki 3.0/Daniel Case)

Ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej potępili zapowiedź izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu anektowania Doliny Jordanu. Ocenili, że to „akt agresji” niweczący wszelkie szanse porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Zamiar Netanjahu potępiła również Arabia Saudyjska.

Netanjahu zapowiada aneksję strategicznych terytoriów na rzecz Izraela

Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że jeśli wygra nadchodzące wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu, która jest częścią...

zobacz więcej

„Liga Arabska uważa to oświadczenie za niebezpieczne wydarzenie i nową izraelską agresję zapowiadającą zamiar pogwałcenia prawa międzynarodowego” – głosi oświadczenie ministrów, opublikowane po spotkaniu w Kairze.

Ministrowie podkreślili, że zdaniem Ligi „podważa to szanse wszelkiego postępu w procesie pokojowym i storpeduje jego podstawy”.

Arabia Saudyjska określiła zapowiedź Netanjahu jako „bezpodstawną” i podobnie jak Liga oświadczyła, że „to pogwałcenie prawa międzynarodowego podważyłoby wszelkie wysiłki na rzecz pokoju”. Rijad wezwał do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Organizacji Współpracy Islamskiej.

Podobne oświadczenia wydały władze Autonomii Palestyńskiej i Jordania.

Netanjahu oświadczył we wtorek, że jeśli wygra przyszłotygodniowe wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu, która jest częścią Zachodniego Brzegu, czyli terenów palestyńskich administrowanych przez Izrael.

Pociski rakietowe przerwały wiec Netanjahu

Atak rakietowy przerwał wiec wyborczy izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Wystrzelone ze Strefy Gazy pociski sprawiły, że ochrona szefa...

zobacz więcej

Deklaracja premiera

– Ogłaszam dziś, że po ustanowieniu nowego rządu mam zamiar zastosować suwerenność Izraela w Dolinie Jordanu i na terenach na północ od Morza Martwego – zapowiedział Netanjahu w przemówieniu telewizyjnym.

Premier wyjaśnił, że zamierza włączyć do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na całym Zachodnim Brzegu Jordanu, ale zrobi to dopiero po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Dolina Jordanu rozciąga się od Morza Martwego na południu do izraelskiego miasta Bet Szean na północy. Zajmuje powierzchnię około 2400 km kwadratowych i stanowi około 30 proc. terenów Zachodniego Brzegu Jordanu. Ocenia się, że w Dolinie i w rejonie północnych brzegów Morza Martwego mieszka około 65 tys. Palestyńczyków i 11 tys. izraelskich osadników.

Głównym izraelskim miastem jest Jerycho otoczone przez około 30 mniejszych miejscowości i osad Beduinów.

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.

źródło:

Zobacz więcej