RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pociski rakietowe przerwały wiec Netanjahu

Benjamin Netanjahu walczy o reelekcję (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Atak rakietowy przerwał wiec wyborczy izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Wystrzelone ze Strefy Gazy pociski sprawiły, że ochrona szefa rządu wyprowadziła go ze sceny. Polityczni przeciwnicy Netanjahu skrytykowali go za niewystarczające działania wobec palestyńskich ekstremistów.

Netanjahu zapowiada aneksję strategicznych terytoriów na rzecz Izraela

Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że jeśli wygra nadchodzące wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu, która jest częścią...

zobacz więcej

Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi premier Izraela ma w kalendarzu po kilka spotkań wyborczych dziennie. Wtorkowy, wieczorny wiec w mieście Aszdod tuż przy granicy z Gazą został jednak przerwany, gdy z palestyńskiej enklawy wystrzelono dwie rakiety.

Obie zostały przechwycone przez izraelską tarczę antyrakietową, ale ochroniarze premiera wyprowadzili go ze sceny natychmiast po tym, gdy rozległy się syreny alarmowe. Netanjahu wrócił po kilku minutach na scenę. Całe zamieszanie można było obejrzeć dzięki transmisji na Facebooku.

Główny rywal prawicowego premiera, centrysta Benny Gantz natychmiast oskarżył Netanjahu, że ten jest zbyt miękki wobec Palestyńczyków w Gazie i pozwala im na ataki rakietowe. Nie wiadomo na razie, kto wystrzelił pociski.

Zaledwie kilka godzin wcześniej Netanjahu zapowiedział, że po wygranych wyborach dokona natychmiastowej aneksji należącej do Palestyńczyków, a okupowanej przez Izrael Doliny Jordanu. Zapowiedź taką ostro skrytykowały nie tylko palestyńskie władze, ale także ONZ, Liga Arabska a nawet uważana za sojusznika Izraela Arabia Saudyjska.

Kontrowersyjna zapowiedź aneksji Doliny Jordanu była prawdopodobnie skierowana do ultraprawicowego elektoratu, który premier Netanjahu próbuje przeciągnąć na swoją stronę. Walka w kampanii jest zacięta, bo według sondaży, prawicowa partia premiera Likud ma niemal takie samo poparcie jak centrowy blok byłego szefa armii Benny’ego Gantza.

Wybory parlamentarne w Izraelu odbędą się 17 września.

źródło:
Zobacz więcej