„W sprawie sieci 5G kluczowe jest bezpieczeństwo”

Sieć 5G ma m.in. umożliwiać znacznie szybszy przesył danych (fot. Pexels)

W przypadku sieci 5G mówimy o zupełnie nowej jakości. Systemie, który w kompilacji z internetem rzeczy i sztuczną inteligencją spowoduje całkowitą zmianę podejścia do zarządzania danymi – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Rozwój sieci 5G szansą dla polskich naukowców i inżynierów

Polska chce, aby inwestorzy, którzy będą wdrażać nowe technologie także u nas prowadzili badania. To da nowe miejsca pracy polskim naukowcom,...

zobacz więcej

Jak zaznaczył minister, „wszystkie podmioty chcące uczestniczyć w budowie sieci 5G w Polsce będą musiały spełnić restrykcyjne kryteria bezpieczeństwa”. Podkreślił przy tym, że istnieje potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa całej sieci.

– My musimy – i to nie jest kwestia chęci czy niechęci – zapewnić bezpieczeństwo całej sieci i to w większym wymiarze, niż to mamy dotychczas w przypadku istniejących sieci telekomunikacyjnych. A także w większym wymiarze niż tylko technologicznym – podkreślił Zagórski.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięciu - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things – IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

O ile pod względem potencjalnych zastosowań i korzyści dla gospodarki sieć 5G może okazać się rewolucyjna, o tyle pod względem budowy sieci jest to ewolucja już znanych rozwiązań. Dlatego rozwój sieci 5G będzie stopniowy i w dużej mierze będą ją tworzyć urządzenia, które już funkcjonują w standardzie 4G/LTE czy nawet 3G.

źródło:
Zobacz więcej