Brytyjskie MSZ: Wbrew sankcjom Iran sprzedał ropę Syrii

Irański tankowiec Adrian Darya 1 przewoził 2,1 mln baryłek ropy (fot. PAP/EPA/SATELLITE IMAGE ©2019 MAXAR TECHNOLOGIES)

Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, irański tankowiec Adrian Darya 1 sprzedał przewożoną ropę reżimowi prezydenta Asada w Syrii – oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Irański tankowiec obrał kurs na Grecję. USA grożą konsekwencjami

Zwolniony przez władze Gibraltaru irański tankowiec Grace 1 obrał kurs na Grecję. Anonimowy urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział agencji...

zobacz więcej

„Iran wykazał całkowite lekceważenie swoich własnych zapewnień. Sprzedaż ropy brutalnemu reżimowi syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada jest częścią działań rządu Iranu zmierzających do unicestwienia bezpieczeństwa regionu” – wskazał Raab w oświadczeniu.

Tankowiec, wcześniej noszący nazwę Grace 1, został 4 lipca zatrzymany przez brytyjskich komandosów i odprowadzony do portu w Gibraltarze w związku z podejrzeniem, że płynie z ładunkiem ropy do Syrii łamiąc międzynarodowe sankcje.

15 sierpnia władze Gibraltaru zwolniły tankowiec po otrzymaniu pisemnych zapewnień Teheranu, że przewożony ładunek 2,1 mln baryłek ropy nie trafi do Syrii.

Waszyngton ostrzegł wówczas przed udzielaniem jakiejkolwiek pomocy tankowcowi oświadczając, że będzie to uważał za wspieranie organizacji terrorystycznej, tzn. irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej.

Departament Stanu USA nie potwierdził jednoznacznie, że ropa trafiła do reżimu Asada, ale wydał oświadczenie wyraźnie to sugerujące. „Jak już wielokrotnie ostrzegaliśmy, reżim irański kolejny raz zaprzeczył własnym zapewnieniom co do swoich zamiarów i dostarczył ropę morderczemu reżimowi Asada” – napisał w komunikacie Departament Stanu.

Jak informuje agencja Reutera, brytyjskie MSZ wezwało ambasadora Iranu w Londynie, któremu przekazano wyrazy potępienia działań irańskich. Zapowiedziano, że Wielka Brytania podniesie tę sprawę na forum sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w tym miesiącu.

źródło:

Zobacz więcej