Amerykańskie służby mogą więcej w walce z terrorystami. „Istotna zmiana”

Amarykanie prowadzą wojnę z terroryzmem (fot. Secretary of Defence)

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze zwiększające uprawnienia rządu w walce z terrorystami, oraz osobami i organizacjami wspierającymi ich, w tym finansowo. Dokument został podpisany w przeddzień rocznicy zamachów bombowych z 11 września 2001 roku.

Państwo Islamskie w USA. Terroryści planowali zamach

Na lotnisku w Grand Rapids w amerykańskim stanie Michigan zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego. Wszyscy...

zobacz więcej

Jak poinformował sekretarz stanu Mike Pompeo rozporządzenie modyfikuje wcześniejszy tego rodzaju akt wydany przez ówczesnego prezydenta George'a W. Busha, bezpośrednio po zamachach.

Pompeo wyjaśnił, że nowe przepisy zezwalają Departamentom Stanu i Skarbu na bezpośrednie ściganie przywódców organizacji podejrzewanych o terroryzm i ich sojuszników „bez konieczności ustalenia ich powiązań z konkretnymi aktami terroru”.

Ponadto rozporządzenie ma ułatwiać namierzanie osób i organizacji uczestniczących w szkoleniu terrorystów oraz zezwala na stosowanie sankcji wobec zagranicznych instytucji finansowych, które świadomie utrzymują kontakty biznesowe z potencjalnymi terrorystami.

Zdaniem Erica Lorbera, byłego doradcy Departamentu Skarbu, nowe rozporządzenie to „istotna zmiana”, która umożliwi Departamentowi rzeczywiście skuteczną walkę z takimi instytucjami.

Działając na podstawie nowych uprawnień Departament Skarbu zastosował we wtorek sankcje wobec kilkudziesięciu osób i ugrupowań, w tym wobec palestyńskiego Hamasu, Państwa Islamskiego, Al-Kaidy i jej filii oraz organizacji związanych z irańskimi Strażnikami Rewolucji Islamskiej.

Zamachy dokonane przez terrorystów Al-Kaidy 11 września 2001 roku w Nowym Jorku i Waszyngtonie przy pomocy uprowadzonych samolotów pasażerskich oraz katastrofa lotnicza w Shanksville w stanie Pensylwania spowodowały śmierć prawie 3 tys. osób, dalsze 6 tys. zostało rannych. Straty materialne oszacowano na co najmniej 10 mld dolarów. Po atakach USA wypowiedziały wojnę terroryzmowi.

źródło:

Zobacz więcej