Raport

Epidemia koronawirusa

Ukraiński Naftohaz: decyzja Sądu UE ws. gazociągu OPAL miłą niespodzianką

Echa decyzji sądu UE ws. gazociągu OPAL (fot. Shutterstock/gudak)

Decyzja Sądu UE anulująca zgodę Komisji Europejskiej na większe wykorzystanie przez Gazprom gazociągu OPAL to miła niespodzianka – ocenił na Facebooku dyrektor wykonawczy ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego Naftohaz Jurij Witrenko.

Gazprom Export analizuje konsekwencje decyzji ws. gazociągu OPAL

Firma Gazprom Export, spółka córka rosyjskiego koncernu Gazprom oświadczyła, że analizuje konsekwencje wyroku Sądu UE, który anuluje zgodę Komisji...

zobacz więcej

Dodał, że może to oznaczać zmianę stosunku Europy do rosyjskiego koncernu.

„Mam nadzieję, że wszystko to jest sygnałem stopniowej zmiany stosunku Europy do Gazpromu i wykorzystania przez Rosję gazu w charakterze instrumentu politycznego wpływu” – napisał.

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował decyzję Komisji Europejskiej z 2016 r. w sprawie wykorzystania gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi gazociągu Nord Stream. Decyzja Sądu jest zgodna z pozwem, który przeciwko decyzji KE składał polski rząd i spółka PGNiG.

W 2016 r. Komisja zgodziła się na rozszerzenie jego wykorzystywania przez rosyjski koncern Gazprom, który dotąd miał prawo do wykorzystania połowy mocy gazociągu. Polska sprzeciwiła się takiemu rozszerzeniu, argumentując, że postanowienie KE jest niekorzystne dla jej bezpieczeństwa energetycznego.

źródło:

Zobacz więcej