RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Netanjahu zapowiada aneksję strategicznych terytoriów na rzecz Izraela

– Mam zamiar zastosować suwerenność Izraela w Dolinie Jordanu – zapowiedział Netanjahu (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że jeśli wygra nadchodzące wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu, która jest częścią Zachodniego Brzegu, terenów palestyńskich administrowanych przez Izrael.

Netanjahu: Iran pracował nad bombą atomową w tajnym, nieznanym wcześniej ośrodku

– Iran prowadził prace nad bronią jądrową w tajnym, nieznanym wcześniej ośrodku w Abade na południu kraju – oświadczył premier Izraela Benjamin...

zobacz więcej

– Ogłaszam dziś, że po ustanowieniu nowego rządu mam zamiar zastosować suwerenność Izraela w Dolinie Jordanu i na terenach na północ od Morza Martwego – powiedział Netanjahu w przemówieniu telewizyjnym.

Izraelski premier wyjaśnił, że zamierza włączyć do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na całym Zachodnim Brzegu Jordanu, ale zrobi to dopiero po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh w reakcji na słowa Netanjahu oświadczył, że „przywódca Izraela jest głównym niszczycielem procesu pokojowego”.

Dolina Jordanu rozciąga się od Morza Martwego na południu do izraelskiego miasta Bet Sze’an na północy. Stanowi ok. 30 proc terenów Zachodniego Brzegu Jordanu. Aneksja Doliny oznacza, że terytoria okupowane będą ze wszystkich stron otoczone przez Izrael. Obecnie Zachodni Brzeg graniczy również z Jordanią.

Przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się w Izraelu 17 września.

źródło:

Zobacz więcej