Raport

Epidemia koronawirusa

Podpaliła się w proteście przeciw zakazowi stadionowemu. Irańska fanka futbolu nie żyje

Za próbę wejścia na trybuny Sahar Chojadari miała iść do więzienia (fot. arch.PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Irańska wielbicielka piłki nożnej zmarła w szpitalu w tydzień po tym, jak dokonała samospalenia przed salą sądu w Teheranie. Dowiedziała się, że nie uniknie więzienia za to, że próbowała wejść na stadion, by dopingować drużynę, której kibicowała.

Muzułmanin zabił chrześcijankę, bo nie chciała przejść na islam

Pakistański muzułmanin zamordował chrześcijankę, ponieważ nie chciała przejść na islam i wyjść za niego. Do tragedii doszło w Fajsalabadzie we...

zobacz więcej

29-letnia Sahar Khodayari, fanka klubu Esteghlal, w marcu próbowała wejść na trybuny Stadionu Wolności w Teheranie, by oglądać mecz swojej drużyny. Ubrała się po męsku, ale policja obyczajowa ją zidentyfikowała i zatrzymała.

Khodayari, absolwentka informatyki, spędziła trzy dni w areszcie. Wyszła za kaucją. Za próbę wejścia na stadion wytoczono jej proces. Gdy dowiedziała się, że grozi jej sześć miesięcy więzienia, zrozpaczona, podpaliła się przed salą sądową. W wyniku poparzeń, które objęły 90 proc. jej ciała, zmarła 9 września.

Jej śmierć wzbudziła oburzenie w całym kraju. Siostra zmarłej poinformowała, że Sahar leczyła się psychiatrycznie. Okoliczność ta jej zdaniem pozwalała na umorzenie śledztwa, gdyby władze chciały ją wykorzystać.

Na Twitterze poruszający komentarz zamieścił klub, któremu kibicowała Sahar.

„Wspierała nas mimo politycznego zakazu. A co my zrobiliśmy, żeby wesprzeć ją? KOMPLETNIE NIC. Jesteśmy tchórzami” – napisali przedstawiciele klubu.

Iranki mogą oglądać na żywo rozgrywki większości dyscyplin sportowych, zakaz – nieoficjalny, ale przestrzegany – obowiązuje jedynie na stadionach. Od czasu do czasu na piłkarskie rozgrywki wpuszczane są niewielkie grupy kobiet, ale obrońcy praw człowieka określają te gesty mianem popisów pod publiczkę. Szef FIFA, Gianni Infantino, który w 2018 r. gościł w Iranie (m. in. właśnie przy tej okazji pozwolono niewielkiej liczbie Iranek wejść na trybuny) dał Teheranowi czas do 15 lipca tego roku na przedstawienie planu działań, które mają pozwolić kobietom kibicować podczas eliminacji do piłkarskich mistrzostw świata 2022.

Pierwszy mecz reprezentacji Iranu, z Kambodżą, zostanie rozegrany również na Stadionie Wolności już 10 października. Niestety do tej pory nie wiadomo, czy kobiety będą mogły go oglądać a jeśli nie – jakie sankcje będą za to grozić irańskiej federacji piłki nożnej.

źródło:
Zobacz więcej