RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Chcemy zerwać z myśleniem, że Polska może być tylko rezerwuarem taniej siły roboczej”

Podczas sobotniej konwencji programowej w Lublinie szef PiS przedstawił „hattrick” wyborczy, który przewiduje m.in. podniesienie pensji minimalnej do 4000 zł w 2023 r. (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Chcemy zerwać z myśleniem, że Polska może być tylko rezerwuarem taniej siły roboczej; chcemy, aby nasi pracownicy konkurowali kompetencjami, wiedzą i doświadczeniem – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, pytany o zapowiedź podniesienia płacy minimalnej. Odniósł się także do krytycznych słów minister Jadwigi Emilewicz, która stwierdziła, że program PiS nie był z nią konsultowany.

Premier: 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł

1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej PiS w Lublinie. Jak...

zobacz więcej

Przypomnijmy – podczas sobotniej konwencji programowej w Lublinie szef PiS przedstawił „hattrick” wyborczy, który przewiduje m.in. podniesienie pensji minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r., a następnie do 4 tys. zł w 2023 r. Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji zapowiedział, że od stycznia 2020 r. płaca minimalna miałaby wynieść 2,6 tys. zł.

– Jeśli chodzi o płacę minimalną, warto cały czas podkreślać, co stoi za tym pomysłem. Chcemy zerwać z tym myśleniem, że Polska może być tylko rezerwuarem taniej siły roboczej. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której możemy konkurować kompetencjami, wiedzą i doświadczeniem naszych pracowników, a nie tylko tym, że mało im się płaci – tłumaczył Kaczyński.

– Uważamy, że Polacy potrzebują i zasługują na to, żeby zarabiać więcej – podkreślił.

Szef PiS odniósł się też do słów szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, która w TVN24 przyznała, że propozycje podniesienia płacy minimalnej nie były z nią konsultowane i tego typu zmiany muszą być przedmiotem konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego.

– Pani minister Emilewicz mówiąc o konsultacjach przypomniała rzecz naturalną i oczywistą, czyli procedury, które są konieczne w procesie tworzenia prawa. One oczywiście będą dochowane, kiedy już będziemy pracować ustawowo nad tymi propozycjami – zaznaczył Kaczyński.

– To, co zostało ogłoszone w Lublinie, będzie realizowane, bo decyzja na poziomie politycznym zapadła w tej sprawie – oświadczył Kaczyński.

Emilewicz i Gowin krytycznie o wzroście minimalnej pensji. „Zaznaczenie pozycji”

Te dwie wypowiedzi, pozornie niewiele znaczące, są takim zaznaczeniem pozycji na wszelki wypadek. Jarosław Gowin i jego nominatka minister Jadwiga...

zobacz więcej

Szef PiS podkreślił ponadto, że priorytetem Prawa i Sprawiedliwości jest „skłanianie i zachęcanie Polaków do powrotu z emigracji”.

– Wiemy, że przekonanie do tego tych, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu pracy, nie jest łatwe, ale chcemy to robić, chcemy stwarzać takie warunki, które skłoniłyby ich do powrotu – zadeklarował.

Kaczyński zwrócił uwagę, że poziom zarobków jest jednym z narzędzi, które miałyby przekonać Polaków do powrotu do kraju.
B – Płaca minimalna sama w sobie podwyższa zarobki i wymusza również ogólną podwyżkę zarobków w gospodarce. Liczymy, że to skłoni większą grupę Polaków do powrotu do Polski, do pracy w Polsce. To jest dla nas jako PiS priorytet – podkreślił Kaczyński.

Podczas sobotniej konwencji w Lublinie liderzy PiS, w tym prezes Kaczyński, premier Morawiecki i była premier Beata Szydło przedstawili zapowiedzi programowe partii przed wyborami parlamentarnymi.

Wśród zapowiedzi – poza podwyższeniem płacy minimalnej – zaproponowali m.in. drugą trzynastą emeryturę w 2021 r., zrównanie dopłat do hektara dla rolników, zwiększenie do 1,2 tys. zł minimalnej emerytury, przeznaczenie po 2 mld zł na fundusz modernizacji szpitali oraz fundusz modernizacji szkoły, podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. do 1 mln euro i dalej do 2 mln euro oraz powołanie specjalnego Funduszu 100 obwodnic.

źródło:

Zobacz więcej