RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Działamy ekspresowo”. Sasin o „trzynastce” i wzroście minimalnego wynagrodzenia

Sasin powiedział, że w przyszłości ustawa będzie dotyczyła także czternastej emerytury (fot. PAP/Leszek Szymański)

Przyjmiemy ustawę, która będzie gwarantowała, że każdego roku jest wypłacana trzynasta emerytura – zapowiedział we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że takie rozwiązanie będzie dotyczyło również w przyszłości czternastej emerytury.

Sejm przyjął ustawę Emerytura plus. Wypłata trzynastki już w maju

Sejm uchwalił ustawę o dodatkowym świadczeniu emerytalnym. Do tak zwanej trzynastej emerytury uprawnionych jest 9,8 mln emerytów i rencistów....

zobacz więcej

Na pytanie, jak będzie rozstrzygana kwestia dwóch trzynastych emerytur zapowiedzianych podczas lubelskiej konwencji PiS, Sasin odpowiedział, że były to dwie zapowiedzi. – Pierwsza zapowiedź nasza jest taka, że ta trzynastka, która została w tym roku emerytom i rencistom wypłacona, będzie stałym mechanizmem, czyli przyjmiemy ustawę, która będzie gwarantowała; to będzie ustawowy mechanizm, że każdego roku jest wypłacana trzynasta emerytura – powiedział.

– W tej chwili mamy dodatkową propozycję dotyczącą roku 2021 i potem chcielibyśmy również to przeprowadzić jako stały mechanizm, że to będzie nie tylko trzynasta, ale – można powiedzieć – czternasta emerytura albo trzynastka dwa razy w roku – dodał.

Rząd zajmie się wtorek m.in. projektem rozporządzenia ws. minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

– Pokazaliśmy przy poprzednich naszych zapowiedziach, że działamy ekspresowo. To nie jest tak, że odkładamy robotę na później – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Sasin. Dodał, że kwota 2600 zł jest wyższa niż rząd planował wcześniej. – Propozycja, która została przedłożona przez minister rodziny to jest 2450 zł. Tyle wstępnie rząd kilka tygodni temu zaakceptował jako propozycję rządową do rozmów w komisji trójstronnej – przypomniał.

– W tej chwili podjęliśmy decyzję i dzisiaj ona znajdzie potwierdzenie na posiedzeniu Rady Ministrów, że to będzie 2600 zł – powiedział.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna będzie podwyższona do 2600 zł. Oznacza to wzrost w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi – w połowie czerwca rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego (RDS), aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło 2450 zł, a minimalna stawka godzinowa 16 zł.

Na konwencji zapowiedziano, że pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł, do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.

Wicepremier Sasin dopytywany, czy powiększenie płacy minimalnej z 2450 na 2600 zł nie będzie wymagało zmian w budżecie na przyszły rok, odpowiedział: „Nie przewidujemy, żeby ta kwestia mogła mieć jakiś znaczący wpływ na wydatki państwa”.

Premier: 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł

1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej PiS w Lublinie. Jak...

zobacz więcej

– Nie sądzę, żeby to spowodowało jakąś konieczność nowelizacji czy zmiany tej propozycji budżetowej – ocenił. – Pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie na tyle oszczędnie tymi pieniędzmi gospodarować, że potrafimy zrealizować duże programy – dodał. W tym kontekście wymienił rozszerzenie programu 500 Plus na pierwsze dziecko czy trzynastą emeryturę, które nie znalazły się początkowo w budżecie na 2019 r.

Sasin był również pytany o zapowiedź, którą przekazał w Lublinie premier, a która dotyczy odliczania ZUS od dochodu. Wicepremier określił ją jako dalsze działanie zmniejszające obciążenia dla pracodawców.

– My sobie oczywiście zdajemy sprawę, że podnoszenie płacy minimalnej jest wyzwaniem dla pracodawców, nie tylko tych pracodawców publicznych, ale również pracodawców prywatnych – mówił.

Na uwagę, że opozycja odpowiada na propozycje PiS, że „Jarosław Kaczyński nie zna się na gospodarce" i wieszczy katastrofę gospodarczą, zwłaszcza na rynku pracy, Sasin podkreślił, że „mamy w tej chwili zrównoważony budżet na przyszły rok, mimo, że wprowadziliśmy te nasze społeczne projekty i to w znacznie większym wymiarze niż zapowiadaliśmy, bo przecież nie było w tych pierwotnych naszych zapowiedziach trzynastej emerytury, 500 Plus na pierwsze dziecko”.

źródło:

Zobacz więcej