Mieli wyłudzać VAT na obrocie złotym granulatem. CBŚP zatrzymała podejrzanych

CBŚP zatrzymała pięć osób podejrzanych o wyłudzenie prawie 4,8 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT – powiedziała we wtorek kom. Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji. Policjantka wskazała, że sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która funkcjonowania w latach 2014-2015 i miała wyłudzić w sumie niemal 7 mln zł. Zatrzymani mają być częścią tej grupy.

Paweł Graś u Sowy: Absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, teraz tylko VAT

Portal tvp.info dotarł do nagrania z września 2013 r., na którym Paweł Graś z kolegami rozmawiają o wzroście przestępstw podatkowych w Polsce....

zobacz więcej

Jak przekazała kom. Jurkiewicz, w minionym tygodniu na Mazowszu i w województwie kujawsko-pomorskim „funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku od 32 do 54 lat”. – Przeszukano również miejsca zamieszkania podejrzanych, a następnie zabezpieczono do analizy m.in. sprzęt komputerowy oraz telefony – dodała policjantka.

– Śledczy ustalili, że mechanizm przestępczy polegał na obrocie granulatem i blachą złota pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi. Formą dokumentowania fikcyjnych transakcji były nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktury, na podstawie których składano deklaracje do urzędów skarbowych – tłumaczyła policjantka. Jak dodała, dokumenty te stanowiły podstawę do uzyskania nienależnego zwrotu VAT.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, poświadczania nieprawdy w dokumentach. Dwóch z nich zarzucono także kierowanie grupą przestępczą.

Przedsiębiorcy alarmowali rząd PO-PSL ws. kradzieży VAT. Bez skutku. Portal tvp.info ujawnia dokumenty

Resort finansów, inne ministerstwa i urzędy centralne, a w końcu sami premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz otrzymywali w latach 2008 – 2015...

zobacz więcej

Jak przekazał Piotr Marko, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie, „po przesłuchaniu podejrzanych prokurator zdecydował złożyć do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie wobec trzech osób”. Dodał też, że sąd uwzględnił argumentację prokuratora.

Według Jurkiewicz, łączna wartość należności podatku od towarów i usług „narażonych na uszczuplenie lub uszczuplonych w wyniku działań podejrzanych” wynosi prawie 4,8 mln zł.

Dodała, że w śledztwie zatrzymano łącznie 30 podejrzanych i zabezpieczono należące do nich mienie, w tym pieniądze, udziały w spółkach i samochody – łącznej wartości około 2,3 mln zł.

Za przestępstwa zatrzymanym grozi do 15 lat więzienia.

źródło:

Zobacz więcej