Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Kłopoty XTB. Śledztwo przeciwko brokerowi się rozrasta

KNF nałożyła na XTB karę pieniężną w wysokości aż 9,9 mln zł (fot. TT/XTB Polska)

Jeden sąd zajmie się pozwem przeciw XTB o 7 mln zł, drugi bez wątpliwości podtrzymał 9,9 mln zł kary nałożonej na brokera przez Komisję Nadzoru Finansowego – „Puls Biznesu” informuje, że śledztwo w sprawie firmy mocno się rozrasta.

UOKiK: Idea Bank złamał prawo ws. obligacji GetBack

Decyzja UOKiK w sprawie Idea Banku nie mogła być inna; stwierdziliśmy praktyki, które nigdy nie powinny mieć miejsca w instytucji zaufania...

zobacz więcej

We wrześniu ubiegłego roku KNF nałożyła na XTB karę pieniężną w niespotykanej wcześniej wysokości aż 9,9 mln zł. Opublikowano niedawno uzasadnienie decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie oddalenia skargi XTB na komisję.

„WSA całkowicie podzielił zdanie Komisji Nadzoru Finansowego, że XTB pogwałcił prawny nakaz uwzględniania najlepiej pojętego interesu klientów, bo w ogóle nie informował ich o stosowanych przez siebie parametrach” – napisano w dokumencie.

Sąd odrzucił wszystkie argumenty brokera, a w szczególności „analizę zewnętrznego eksperta, który w zależności od przyjętego wariantu wyliczył straty klientów na kwotę od 8 mln zł do 23,5 mln zł”. Zdaniem sądu jednak priorytetową sprawą jest naruszenie przez spółkę obowiązków informacyjnych, a nie ustalenie skali strat klientów XTB.

Równolegle ze sprawą administracyjną z zawiadomienia KNF toczy się śledztwo w sprawie podejrzenia oszukania przez XTB klientów na kwotę od 8 mln zł do 23,5 mln zł. Prowadzi je specjalny trzyosobowy zespół śledczych z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, który po zabezpieczeniu ponad 1,5 tys. tomów dokumentów i 5,2 tys. różnych nośników elektronicznych wciąż czeka na wydanie opinii przez biegłych z zakresu informatyki śledczej i księgowości.

Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy poinformował, że policjanci przesłuchują klientów spółki. – Według danych z początków sierpnia nie tylko w Komendzie Stołecznej Policji przesłuchano 283 pokrzywdzonych – wskazał. Dodał, że „przesłuchanie kolejnych 80 osób zlecono innym jednostkom policji na terenie kraju, a uzyskano też już część przesłuchań w ramach międzynarodowej pomocy prawnej (z Francji, Portugalii, Czech i Rumunii)”.

Śledztwo, w którym nikomu nie przedstawiono zarzutów, prowadzone jest nie tylko z zawiadomienia KNF, ale też Krzysztofa Kramarczyka, w przeszłości jednego z największych i najaktywniejszych klientów XTB.

źródło:
Zobacz więcej