
Ministerstwo obrony Rosji opublikowało dokumenty związane z napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę. Wśród nich są kopie odtajnionych protokołów Paktu Ribbentrop-Mołotow (Hitler-Stalin). Na specjalnej stronie internetowej, na której umieszczono skany, stwierdzono, że Polska „wspierała faszystowski blok” Niemiec i Włoch na równi z Japonią. Jako cel publikacji resort wskazał „ochronę prawdy historycznej”.
80 lat temu, 23 sierpnia 1939 r., przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw: minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz...
zobacz więcej
W ocenie części rosyjskich historyków tego typu publikacje obrony mają charakter propagandowy, a dobór prezentowanych dokumentów odpowiada historycznej linii Kremla.
Tajne protokoły Paktu Ribbentrop-Mołotow znane są od kilkudziesięciu lat, a ich kopie udostępniła już wcześniej strona niemiecka. Do tej pory rosyjscy politycy, w tym Władimir Putin, przedstawiali te dokumenty tak, aby zdjąć ze Związku Radzieckiego odpowiedzialność za napaść na Polskę i rozpętanie drugiej wojny światowej.
Opublikowane przez rosyjski resort obrony kopie tajnych protokołów wraz z szyfrogramami radzieckich dowódców mają wskazywać, że Moskwa nie miała wyjścia i musiała zawrzeć z Hitlerem pakt, aby odsunąć w czasie niemiecką agresję na ZSRS i usprawiedliwić napaść Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 r.
Wśród dokumentów znajduje się sporządzona odręcznie notatka służbowa szefa Sztabu Generalnego Armii Czerwonej Borisa Szaposznikowa, datowana na 24 marca 1938 r. Jej adresatem był ludowy komisarz obrony ZSRR Kliment Woroszyłow.
Szaposznikow w swoim opracowaniu przewidywał m. in. warianty „imperialistycznej wojny”: wspólnego, polsko-niemieckiego uderzenia na Sowiety, wspieranego przez Łotwę, Estonię i Finlandię.
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła w środę, że obchody w Polsce 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej były „jaskrawym przykładem...
zobacz więcej
Ministerstwo obrony podaje, że dokumenty te publikowane są po raz pierwszy. Wyraża przekonanie, że materiały te pozwolą na „wyrobienie sobie opinii o tym, jak i dlaczego w tak niełatwej sytuacji wojskowo-politycznej podejmowano te lub inne decyzje”.
Zdaniem ministerstwa wśród dokumentów są takie, które „zmieniają całkowicie tradycyjne wyobrażenia o nadciągającej »burzy« i przyczynach podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow”.
Publikacja „jest kontynuacją działalności resortu obrony, której celem jest ochrona i bronienie prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii i próbom rewidowania rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i II wojny światowej” – oświadczył rosyjski resort.
Mianem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej określa się w Rosji okres od ataku Niemiec na Sowiety 22 czerwca 1941 r. do zakończenia II wojny światowej, gdy ZSRS walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej.
Badający zbrodnie stalinowskie historyk stowarzyszenia Memoriał, Nikita Pietrow w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia stwierdził, że „niemal cała historia ZSRS do dziś opiera się na kłamstwach i propagandowych niedomówieniach”.