Zarzuty dla Sławomira Nowaka za fałszywe oświadczenia majątkowe

Były minister transportu RP jest szefem Ukraińskiej Agencji Dróg Samochodowych (FOT. Instagram/slaweknowakoff)

Ukraińska Narodowa Agencja do spraw Zapobiegania Korupcji (NAZK) przekazała do sądu protokoły w sprawie nieprawdziwych informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych Sławomira Nowaka. Szef Ukraińskiej Agencji Dróg Samochodowych był wcześniej politykiem Platformy Obywatelskiej i ministrem transportu w rządzie Donalda Tuska. Ma obywatelstwo polskie i ukraińskie.

Nowak mówi, jak odwrócić uwagę mediów od problemów PO. Portal tvp.info ujawnia nową taśmę z Sowy i Przyjaciół

„Media nas gonią, a my rzucamy im piłeczkę”. Zapłacenie przez Donalda Tuska za garnitury, „drugi zamach smoleński”, czy wywołanie „wojny w...

zobacz więcej

Jak informują służby prasowe Narodowej Agencji Zapobiegania Korupcji (NAZK) Ukrainy, funkcjonariusze tego urzędu ustalili, że w oświadczeniu majątkowym za 2017 r. szef Państwowej Agencji Dróg Samochodowych zaniżył swój majątek o 189,2 tys. hrywien (prawie 30 tys. zł).

NAZK wyjaśniła, że Nowak miał podać nieprawidłową wartość swojego samochodu i nieprawidłową sumę kwot zgromadzonych na rachunkach bankowych. Agencja dodała, że powyższa suma przekracza stukrotność miesięcznego minimum egzystencji dla osoby pracującej. W 2017 r. wynosiło ono od 1,6 tys. hrywien w styczniu do 1762 w grudniu.

Ukraińskie media nie informują o wymiarze kary, jaka może grozić Nowakowi.

Sławomir Nowak w 2007 r. został posłem na Sejm RP z listy Platformy Obywatelskiej. W listopadzie tego samego roku został powołany na szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów (premierem był wówczas Donald Tusk), a w 2011 r. objął tekę ministra transportu.

W lipcu 2013 r. został nagrany w restauracji Sowa i Przyjaciele podczas rozmowy, w której m. in. komentował zainteresowanie mediów kwestiami niewygodnymi dla rządu PO-PSL. Radził, by w celu odwrócenia uwagi dziennikarzy zorganizować „drugi zamach smoleński”.

W październiku 2016 r. otrzymał obywatelstwo Ukrainy i funkcję szefa Ukraińskiej Agencji Dróg Samochodowych.

źródło:
Zobacz więcej