Więcej urodzeń, napływ imigrantów. W Niemczech nie doszacowano deficytu nauczycieli

Oficjalne wyliczenia niemieckich władz mają zostać zaktualizowane w listopadzie (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)

W 2025 r. w Niemczech będzie brakować 26,3 tys. nauczycieli szkół podstawowych – wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Bertelsmanna. O deficycie w liczbie wychowawców było wiadomo od dawna, jednak nie doszacowano jego skali. Rządowe wyliczenia przygotowane w zeszłym roku zakładały, że będzie brakować 15,3 tys. nauczycieli, ale były oparte na starych prognozach.

Niemiecki historyk: Niemcy powinny rozpocząć debatę na temat reparacji

– Chodzi o sprawiedliwość i słuszna jest opinia, że Polacy zostali potraktowani gorzej niż Francuzi czy Holendrzy; chciałbym, żeby w Niemczech...

zobacz więcej

Jesienią 2018 r. ministrowie odpowiedzialni za edukację w 16 niemieckich landach oszacowali, że w połowie zbliżającej się dekady w szkołach podstawowych zabraknie 15,3 tys. nauczycieli. Za podstawę wyliczeń wzięto jednak liczbę uczniów o 170 tys. niższą, niż wynika z najnowszych danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z nimi za sześć lat w Niemczech żyć będzie od 3,254 do 3,323 mln dzieci między szóstym a dziesiątym rokiem życia.

W zeszłorocznych wyliczeniach ministrów niemieckich landów nie wzięto również pod uwagę wyższego wskaźnika urodzeń i większego napływu emigrantów do Niemiec.

Autorzy raportu alarmują, że rozwiązanie problemu może zająć kilka lat i będzie „herkulesowym zadaniem”. Zanim efekty przyniesie stworzenie dodatkowych miejsc na nauczycielskich kierunkach studiów, trzeba zatrudniać w zawodzie osoby bez specjalizacji nauczycielskiej – wskazują przedstawiciele Fundacji Bertelsmanna.

Jak dodają, pomóc może także zachęcanie do dłuższej pracy nauczycieli w wieku emerytalnym czy uatrakcyjnienie warunków zatrudnienia.

Oficjalne wyliczenia niemieckich władz mają zostać zaktualizowane w listopadzie.

źródło:
Zobacz więcej