PiS o niespójnościach w programie PO: Są jak ich polityczny mentor: za, a nawet przeciw

Zjednoczona Prawica zaskoczona skalą niespójności w programie Koalicji Obywatelskiej. Na 92. stronie dokumentu KO zapowiada „Koniec węgla w energetyce do 2040 r.”. Z kolei na 97. czytamy „Nie będziemy zamykać kopalń, dopóki będzie w nich węgiel (...)”. – Platforma zachowuje się jak jej główny mentor polityczny Lech Wałęsa, który zasłynął powiedzeniem „Jestem za, a nawet przeciw”. W tym wypadku „jestem przeciw, a nawet za”. Widać niespójność w tym programie – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info senator PiS Jan Maria Jackowski.

„Zielonym świeczkę, górnikom ogarek”. KO nie wie, czy popiera dekarbonizację

Od publikacji programu Koalicji Obywatelskiej minął zaledwie dzień, a już pojawiły się informacje o sprzecznościach w nim zawartych. Ugrupowanie...

zobacz więcej

Zdaniem parlamentarzysty slogany PO są propagandowe. – Wygaszenie całkowite węgla nie jest możliwe ze względu na cywilizację. Do produkcji jednej tony stali, bez której współczesna cywilizacja nie może się obyć, potrzebne jest 800 kg węgla koksującego – mówił nam Jackowski.

– To jest typowe dla PO, że ten swój nieład myślowy, niechlujstwo intelektualne przenosi na program. To oznacza, że nie traktuje poważnie własnego programu. Przekazuje w nim informacje, którym zaprzecza parę stron dalej – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

– To jest niekonsekwencja PO, ale nie pierwsza. Platforma w jednej ze swoich wcześniejszych deklaracji mówiła, że zlikwiduje możliwość opalania węglem, ale przecież inwestujemy dzisiaj w wymianę „kopciuchów” starej generacji na najnowsze. Te pieniądze, które wydajemy na to i – w mniejszym stopniu też za rządów PO były wydawane – byłyby wyrzucone w błoto – mówił nam poseł PiS Zbigniew Gryglas.

PiS: To PSL odpowiadał za przemysł węglowy. PSL: Program Czyste powietrze nie działa

– W 2014 roku pan Błaszczak zapowiadał embargo na węgiel z Rosji, tymczasem dziś węgiel płynie do Polski – 25 mln ton (rocznie – red.) – a polski...

zobacz więcej

Czy PO dostrzega niespójność w swoim programie?

– My musimy myśleć o ograniczeniu kopalni w Polsce. Władza powinna się zająć tematem, co zrobić z górnikami, gdzie ci ludzie mają pracować, jeżeli będzie ograniczone wydobycie węgla. Niektóre kopalnie zostaną, ale w niewielkiej ilości. Nie da się w ogóle zlikwidować całej branży. Ja to tak rozumiem – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł PO Grzegorz Furgo.

Czy to oznacza, że Koalicja Europejska jest „za a nawet przeciw”? – Nie. Trzeba po prostu wejść w szczegóły. Nie rozpisze się tego tak dokładnie – mówił nam Furgo.

Krytyczniej nastawiona wobec węgla była Joanna Augustynowska. – Tak, musimy skończyć z produkcją węgla. Możemy mieć czyste i świeże powietrze, są inne metody, żeby zapewnić zapotrzebowanie energetyczne, ale, jak w życiu, nie wolno wszystkiego wywracać do góry nogami, robić rewolucji. Trzeba to robić etapami – stwierdziła w rozmowie z portalem tvp.info posłanka PO.

Pytana dlaczego w takim razie program KO zakłada utrzymanie części kopalń, odpowiedziała: – Proszę pamiętać, że kopalnie wydobywają różne rzeczy. Mówienie, że będą zamknięte wszystkie kopalnie byłoby nieuczciwe. Nie byłoby prawdziwe. Na pewno musimy odejść od tego, żeby to węgiel był głównym źródłem energetycznym w Polsce – powiedziała nam Augustynowska.

źródło:
Zobacz więcej